Domowe sposoby na przeziębienie

Przeziębienie przynajmniej raz do roku dotyka praktycznie wszystkich ludzi. Można złapać je zarówno od dziecka, które przyniosło wirusy z przedszkola, jak również od współpracowników, w centrum handlowym czy po prostu „z powietrza”. Wystarczy nieznaczne osłabienie odporności, aby przeziębienie powoli zaczęło się rozwijać oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie. Istnieją jednak domowe sposoby, dzięki którym można sobie łatwo z nim poradzić.

Czy to przeziębienie?

Zanim zaczniemy stosować jakiekolwiek metody walki z chorobą, powinniśmy zadbać o to, aby właściwie rozpoznać chorobę. Niektóre sposoby radzenia sobie z przeziębieniem mogą okazać się nieskuteczne, a nawet szkodliwe, jeśli w istocie nie atakuje nas wirus przeziębienia, tylko np. grypa.

Często przeziębienie rozwija się bardzo powoli oraz ma związek z pogodą – np. przy długich deszczach, niskich temperaturach czy braku mrozu w zimie wirusy rozwijają się i atakują chętniej. Przy przeziębieniu nie występuje wysoka gorączka, zaś pojawia się trudny do opanowania katar, który skutecznie zniechęca do chodzenia do pracy i wypełniania codziennych obowiązków. Co więcej, przeziębienie zazwyczaj jest dość łagodne, podczas gdy wszystkie inne choroby rozwijają się dynamicznie i atakują nagle.

Domowe sposoby na przeziębienie

Wiele sposobów na walkę z przeziębieniem przekazywanych jest z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykorzystać je również u swoich dzieci. Niestety, nie wszystkie są równie skuteczne, dlatego trzeba wiedzieć, które warto wykorzystywać.

Gorąca herbata z cytryną ma raczej znaczenie smakowe, niż zdrowotne, bo witamina C traci swoje właściwości w wysokiej temperaturze. Sprawdzony, domowy sposób na przeziębienie to na przykład herbata z lipą czy z imbirem, które łagodzą objawy infekcji i zapobiegają jej rozwojowi, stymulując układ immunologiczny.

Warto do walki z przeziębieniem wprowadzić również czosnek oraz chrzan, które posiadają dodatkowe olejki eteryczne, dzięki czemu łatwiej jest zwalczyć katar oraz uporczywy, pojawiający się z jego powodu kaszel.

Jeśli dodatkowo pojawia się gorączka, to znak, że organizm zaczyna walczyć z infekcją. Warto wówczas mu w tym pomóc, np. szykując gorącą kąpiel, moczenie nóg w gorącej wodzie czy po prostu otulając się ciepło kocem i pijąc gorącą herbatę. Jest duża szansa, że w ten sposób „wypocimy” wirusy a organizm lepiej poradzi sobie z ich zwalczeniem.

Domowe sposoby na katar

Zdecydowanie to katar jest jednym z najgorszych elementów przeziębienia – na początku jest wodnisty, powoduje obrzęk całego nosa i zaczerwienie skóry, a potem zmienia się ropny, jeśli infekcja postępuje. Walka z katarem bez leków jest dość trudna, bo jedyne, co można zrobić, to stosować rozmaite inhalacje w celu udrożnienia dróg oddechowych. Nie należy jednak wierzyć w cudowną rolę leków – wiele z nich, zwłaszcza tych bez recepty, działa w podobny sposób jak inhalacje, dodatkowo jeszcze po dłuższym stosowaniu powodując podrażnienia błony śluzowej nosa, a nawet niewielkie krwawienia.

One reply

  1. lekario pisze:

    Najczęściej uważamy, że mamy przeziębienie, a jest to infekcja bakteryjna, albo wirusowa. Katar nie bierze się z tego, że przez chwilę było nam zimniej, ale dlatego, że dopadło nas jakieś paskudztwo. Samo zimno jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 11 = 14