Przeziębienie przynajmniej raz do roku dotyka praktycznie wszystkich ludzi. Można złapać je zarówno od dziecka, które przyniosło wirusy z przedszkola, jak również od współpracowników, w centrum handlowym czy po prostu „z powietrza”. Wystarczy nieznaczne osłabienie odporności, aby przeziębienie powoli zaczęło się rozwijać oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie. Istnieją jednak domowe sposoby, dzięki którym można sobie łatwo z nim poradzić.
Czy to przeziębienie?
Zanim zaczniemy stosować jakiekolwiek metody walki z chorobą, powinniśmy zadbać o to, aby właściwie rozpoznać chorobę. Niektóre sposoby radzenia sobie z przeziębieniem mogą okazać się nieskuteczne, a nawet szkodliwe, jeśli w istocie nie atakuje nas wirus przeziębienia, tylko np. grypa.
Często przeziębienie rozwija się bardzo powoli oraz ma związek z pogodą – np. przy długich deszczach, niskich temperaturach czy braku mrozu w zimie wirusy rozwijają się i atakują chętniej. Przy przeziębieniu nie występuje wysoka gorączka, zaś pojawia się trudny do opanowania katar, który skutecznie zniechęca do chodzenia do pracy i wypełniania codziennych obowiązków. Co więcej, przeziębienie zazwyczaj jest dość łagodne, podczas gdy wszystkie inne choroby rozwijają się dynamicznie i atakują nagle.
Domowe sposoby na przeziębienie
Wiele sposobów na walkę z przeziębieniem przekazywanych jest z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykorzystać je również u swoich dzieci. Niestety, nie wszystkie są równie skuteczne, dlatego trzeba wiedzieć, które warto wykorzystywać.
Gorąca herbata z cytryną ma raczej znaczenie smakowe, niż zdrowotne, bo witamina C traci swoje właściwości w wysokiej temperaturze. Sprawdzony, domowy sposób na przeziębienie to na przykład herbata z lipą czy z imbirem, które łagodzą objawy infekcji i zapobiegają jej rozwojowi, stymulując układ immunologiczny.
Warto do walki z przeziębieniem wprowadzić również czosnek oraz chrzan, które posiadają dodatkowe olejki eteryczne, dzięki czemu łatwiej jest zwalczyć katar oraz uporczywy, pojawiający się z jego powodu kaszel.
Jeśli dodatkowo pojawia się gorączka, to znak, że organizm zaczyna walczyć z infekcją. Warto wówczas mu w tym pomóc, np. szykując gorącą kąpiel, moczenie nóg w gorącej wodzie czy po prostu otulając się ciepło kocem i pijąc gorącą herbatę. Jest duża szansa, że w ten sposób „wypocimy” wirusy a organizm lepiej poradzi sobie z ich zwalczeniem.
Domowe sposoby na katar
Zdecydowanie to katar jest jednym z najgorszych elementów przeziębienia – na początku jest wodnisty, powoduje obrzęk całego nosa i zaczerwienie skóry, a potem zmienia się ropny, jeśli infekcja postępuje. Walka z katarem bez leków jest dość trudna, bo jedyne, co można zrobić, to stosować rozmaite inhalacje w celu udrożnienia dróg oddechowych. Nie należy jednak wierzyć w cudowną rolę leków – wiele z nich, zwłaszcza tych bez recepty, działa w podobny sposób jak inhalacje, dodatkowo jeszcze po dłuższym stosowaniu powodując podrażnienia błony śluzowej nosa, a nawet niewielkie krwawienia.
Najczęściej uważamy, że mamy przeziębienie, a jest to infekcja bakteryjna, albo wirusowa. Katar nie bierze się z tego, że przez chwilę było nam zimniej, ale dlatego, że dopadło nas jakieś paskudztwo. Samo zimno jeszcze nikomu nie zaszkodziło.