Przeziębienie jest jedną z najczęściej występujących, niezbyt poważnych infekcji wirusowych, które dorosłego, przeciętnego człowieka dotykają nawet pięciokrotnie w ciągu roku. Nadal jednak wiele osób ignoruje to schorzenie, uważając je za nie na tyle groźne, że wymagające specjalnego leczenia. Tymczasem nieleczone przeziębienie może przekształcić się w poważniejsze choroby, od grypy poczynając, aż na zapaleniu zatok kończąc. Jak więc leczyć przeziębienie, aby była to terapia skuteczna?
Naturalne metody leczenia przeziębienia
Leczenie przeziębienia dobrze jest zacząć od stosowania metod naturalnych. Sprawdzają się one w początkowych stadiach choroby i często pozwalają zminimalizować objawy, albo nawet powrócić do zdrowia bez pełnego rozwoju schorzenia. Dodatkowo, naturalne metody walki z przeziębieniem mogą być stosowane praktycznie u wszystkich i nie powodują takich skutków ubocznych, jak niektóre leki, nawet te dostępne bez recepty.
Podstawą jest wspieranie odporności, czyli poleganie na substancjach stymulujących układ immunologiczny. Można tego dokonać, przyjmując na początku choroby syrop z jeżówki, jak również sporządzając ciepłe napoje z imbirem oraz mieszanki z miodem. Dobrze sprawdza się uzupełnienie diety o świeży czosnek oraz specjalnie przygotowany syrop z cebuli. Dolegliwości związane z katarem zwykle łagodzone są przez stosowanie inhalacji, np. z olejkiem eterycznym z drzewa eukaliptusowego, a także przez płukanie nosa roztworem soli morskiej, który dodatkowo nawilża śluzówkę. Bolące gardło można płukać szałwią i rumiankiem, działającymi łagodząco oraz antyseptycznie.
Chory powinien spożywać odpowiednio dużo wody, a także przebywać w dobrze wywietrzonym, ale ciepłym pomieszczeniu. Warto wspierać niewielką gorączkę utrzymującą się przy przeziębieniu poprzez picie rozgrzewających napojów, np. z imbirem, a także porządne wypocenie choroby z ciała.
Jak leczyć przeziębienie farmaceutykami?
W aptekach oferowane są najróżniejsze leki na przeziębienie – zanim jednak sięgnie się po te najczęściej stosowane, dobrze jest wiedzieć, z czym nie przesadzić. Nie wszystkie leki sprzedawane bez recepty są bowiem zupełnie bezpieczne, zwłaszcza jeśli będziemy ich przyjmować sporo z motywacją szybkiego powrotu do zdrowia.
Przede wszystkim nie należy sięgać po antybiotyki, bo są one zwyczajnie nieskuteczne w walce z wirusami. Czasami, jeśli objawy są nasilone, można, za radą i konsultacją z lekarzem czy farmaceutą, wybrać leki przeciwwirusowe, które pomagają organizmowi zwalczyć wirusy obecnie w organizmie.
Przydatne mogą być tabletki na gorączkę, jednak nie należy ich używać u pacjentów dorosłych, u których temperatura nie przekracza 38 stopni – spowolni to proces powrotu do zdrowia. W aptekach często reklamowe są specjalne leki złożone, które mają celować w przeziębienie – wiele z nich zawiera jednak pseudoefedrynę, która jest niewskazana u osób z zaburzeniami pracy układu krążenia czy u dzieci. W przypadku środków przeciwbólowych lepiej jest zdecydować się na bezpieczny paracetamol, zwłaszcza jeśli cierpi się na kłopoty z układem pokarmowym.
Najlepszym lekiem na przeziębienie jest witamina C. Najlepiej przyjmować ją w owocach i warzywach, a nie w tabletkach, więc podstawą profilaktyki przeziębienia i grypy powinna być zdrowa dieta, a nie tabletki i inne specyfiki.
Profilaktyką przeziębienia powinny być tzw. dobre bakterie. Jak zadbamy o to, żeby w naszym przewodzie pokarmowym było ich odpowiednio dużo, to w ten sposób będziemy się chronić przed przeziębieniami. Robię tak ze swoimi dziećmi. W okresie zachorowań codziennie dostają ///reklama//// i nie chorują mi w ogóle.