Praktycznie każdego roku zdarzają się takie momenty, kiedy choroby szerzą się bardzo sprawnie i szybko. Zazwyczaj wiąże się to bezpośrednio z pogodą – gdy tylko pogarsza się aura, robi się deszczowo, a temperatury nie spadają poniżej zera, wirusy mają doskonałą okazję do rozwoju. Szacuje się, że dorosły człowiek choruje na przeziębienia nawet do pięciu razy w ciągu roku. I choć przeziębienie samo w sobie nie jest specjalnie uciążliwe, to jednak powoduje niemiłe efekty dodatkowe – przede wszystkim katar. Jak z nim walczyć?
Czym jest katar i co go powoduje?
Katar jest nieżytem nosa, który powoduje zatkanie i pojawienie się wydzieliny o różnym charakterze. Zazwyczaj katar wywoływany jest przez alergeny (wówczas zwany jest siennym), albo przez wirusy, co jest typowe dla przeziębienia. Zazwyczaj pojawia się on w chłodniejszych miesiącach, ponieważ wówczas naczynia krwionośne w nosie są słabiej ukrwione i kurczą się, co zmniejsza funkcje ochronne błony śluzowej i nastawia ją na działanie wirusów. Z kolei rozwijająca się pod wpływem wirusów infekcja powoduje znaczne ukrwienie błony śluzowej, co wpływa na pojawienie się znacznego obrzęku. Tutaj właśnie pojawia się katar.
Podczas przeziębienia katar obejmuje właściwie trzy etapy. Na początku zaczyna się od wodnistej, przezroczystej wydzieliny, przez co ma się wrażenie, że z nosa „płynie woda”. Następnie nos jest zatkany. W ostatnim etapie pojawia się znaczny problem z ropną wydzieliną, która zatyka nos i jest przejawem znacznie rozwiniętej infekcji. Katar powoduje nie tylko dyskomfort, ale również opuchnięcie nosa, łzawienie z oczu, a niekiedy zmienia się również w kaszel, jeśli spłynie po tylnej ścianie gardła.
Sposoby na katar
Z katarem dobrze jest walczyć od pierwszego momentu, kiedy to tylko możliwe. Równolegle dobrze jest zwalczać również przeziębienie, które nierzadko znacznie nasila objawy. Warto mieć na uwadze, że szybka reakcja na katar pozwala nie tylko złagodzić jego objawy, ale również skrócić czas jego trwania
Przede wszystkim przydatne są rozmaitego rodzaju inhalacje, które dają możliwość swobodnego oddychania oraz usuwają nadmiar wydzieliny z dróg oddechowych. Dobrym sposobem jest wypróbowanie olejków eterycznych z eukaliptusa, mięty, szałwii, albo olejku kamforowego. Co więcej, podczas terapii kataru dobrze jest pić sporo płynów, dzięki czemu wydzielina, która gromadzi się w nosie, będzie stopniowo się rozrzedzała, a to pozwoli ją łatwiej usunąć. Dla odbudowania błony śluzowej nosa można zapuszczać do niego sól morską w specjalnym roztworze, dostępnym w aptekach. To również świetny sposób na oczyszczanie nosa u małych dzieci. Jeśli używa się chusteczek, warto, aby były to chusteczki jednorazowe, które od razu po użyciu będą wyrzucane, aby nie dochodziło do namnażania wirusa.
Jeśli domowe leczenie kataru trwa dłużej niż ok. 4 dni, a katar sam w sobie się nasila wraz z objawami przeziębienia, warto sięgnąć po leki bez recepty. Należy jednak uważać z ich stosowaniem, jako że czasami mogą powodować znaczne niszczenie błony śluzowej nosa.
80% katarów nie wynika z przeziębienia, ale z infekcji wirusowych oraz bakteryjnych. Oczywiście infekcje częściej następują, gdy człowiek jest osłabiony, a osłabienie może wynikać też z wyziębienia, ale nie jest to regułą i nie zawsze musi tak być.