Natura daje człowiekowi cały wachlarz substancji, dzięki którym przeprowadzić można walkę z wirusami. Imbir jest kolejną z tych, które doskonale sprawdzają się w walce z przeziębieniem, a jednocześnie świetnie smakują. Ten pozyskiwany z natury korzeń już od wieków traktowany jest jako świetne lekarstwo w medycynie wschodu, zwłaszcza w Indiach. Z uwagi na jego doskonały smak, używa się go również do doprawiania przypraw, dzięki czemu zyskuje podwójne znaczenie i jest łatwy w stosowaniu. Dlaczego imbir pomoże w walce z przeziębieniem? Jakie jeszcze ma właściwości?
Siła imbiru – Imbir i jego właściowości
Imbir posiada w sobie kilka naturalnych substancji, które w prosty sposób wpływają na ludzki organizm, prowadząc go na drodze do uzyskania i utrzymania pełni zdrowia. Przede wszystkim zawiera on specjalny olejek eteryczny zwany zingiberolem, a także kilka innych substancji, w tym gingerol i zinferol. Wszystkie te związki niosą ze sobą właściwości pozytywnie wpływające na organizm, a także generują charakterystyczny, słodko-gorzki zapach i smak imbiru.
Istotną jednak sprawą, o której mało kto pamięta, jest forma podawania imbiru w połączeniu z jego właściwościami. Należy brać pod uwagę, że imbir suszony ma inne cechy i powoduje inne reakcje, niż imbir świeży, dlatego w medycynie, która oparta jest na naturze, często uważa się te dwie formy imbiru za zupełnie oddzielne leki. Z tego powodu należy na początku wziąć pod uwagę, że imbir suszony przydać się może przy bardzo intensywnym katarze oraz mokrym kaszlu – będzie pomagał w oczyszczeniu dróg oddechowych i usuwał nadmiar wydzielin. Z kolei naturalny, świeży imbir doskonale sprawdzi się jako lek w walce z przeziębieniem, przede wszystkim z uwagi na swoje działanie przeciwzapalne.
Jak leczyć przeziębienie imbirem
Na początku dobrze jest pamiętać, że nie zawsze imbir sprawdzi się w walce z przeziębieniem. Przede wszystkim przy bardzo intensywnych infekcjach, które są już mocno rozwinięte, naturalna medycyna może nie wystarczyć. Imbir świetnie sprawdza się przy infekcjach, które dopiero się rozwijają, bo pomaga zwalczyć wirusy oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia poważnej infekcji. To z kolei wpływa na wycofanie się choroby, albo na jej znaczne zminimalizowanie, zwłaszcza w obrębie najcięższych objawów.
Imbir na przeziębienie trzeba przyjmować również odpowiednio często. Szacuje się, że jego działanie na organizm utrzymuje się jedynie około dwóch godzin, dlatego w formie herbaty z dodatkiem imbiru dobrze jest przyjmować składnik co ok. 2-3 godziny. Częstotliwość rzecz jasna zależy również od stanu chorego, a także – co jest istotne – w niektórych przypadkach jest zagrożeniem, np. dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.
Leczenie przeziębienia imbirem jest znane od wieków, jako że świeży korzeń imbiru posiada silne właściwości przeciwzapalne. Jednocześnie jednak imbir stanowi doskonałe lekarstwo na ból, a także może być stosowany przy skurczach mięśni, np. przy menstruacji – rozluźnia i pozwala na ustąpienie bolesnych objawów.
Imbir najlepiej pić z herbatką, wtedy działa najlepiej i jest dodatkowo łatwo wchłaniany. Jeśli dodamy do tego cytrynę, to mamy pewność, niemal zupełną, że żadne przeziębienie nas nie chwyci.
Imbir działa na przeziębienie, ale nie tylko – jeśli wiecie co mam na myśli. A jeśli nie wiecie, to zróbcie herbatkę z imbirem swojemu facetowi i szybko się dowiecie, że nie tylko grypa minie, ale też zmęczenie i ten no…. 😀