Ból stawów przy przeziębieniu

Przywykliśmy do myśli, że przeziębienie można po prostu przechodzić, bo nie jest chorobą ani strasznie zagrażającą zdrowiu i życiu, ani nie powoduje dodatkowych dolegliwości. Tymczasem to właśnie przy przeziębieniu mogą towarzyszyć nam objawy, które z pewnością dla wielu będą niezwykle dokuczliwe i sprawią, że kilka dni będzie „wyjętych z życiorysu”. Przeziębienie również może mieć różne formy – cięższą, albo lżejszą. Najistotniejsze jest, aby dobrze rozpoznać objawy choroby oraz rozróżnić przeziębienie od grypy. Ta druga choroba jest o wiele poważniejsza, ale towarzyszą jej podobne objawy.

Ból stawów przy przeziębieniu

Wbrew temu, co się powszechnie uważa, bóle stawów przy przeziębieniu występują równie powszechnie, jak przy grypie, jednak mają nieco inny charakter i przebiegają w inny sposób. Przede wszystkim, najpierw pojawiają się inne objawy, takie jak np. lekko podniesiona temperatura, katar, ból głowy. Często objawy te narastają regularnie, aczkolwiek łagodnie – w odróżnieniu od grypy, przy której zaczynają się nagle i mają o wiele cięższy przebieg.

Ból stawów przy przeziębieniu jest również jednym z typowych objawów, z tą różnicą, że pojawia się zazwyczaj dopiero około 2-3 dniach choroby. Zazwyczaj bóle te ograniczają się do konkretnych przestrzeni mięśni oraz stawów i nie obejmują całego ciała, co również jest cechą charakterystyczną rozróżniającą przeziębienie i grypę. Bóle stawowe przy przeziębieniu przechodzą samoistnie wraz z zanikiem choroby, trwając przy niewielkim nasileniu maksymalnie 3-4 dni.

Jak walczyć z bólami stawów – Sposoby na ból stawów

Nie ma jednej dobrej recepty na ból stawów podczas przeziębienia. Zazwyczaj ból taki wynika przede wszystkim z toczącej się w organizmie infekcji, która obejmuje praktycznie całe ciało. Niekiedy przydatne jest porządne wygrzanie się, które pozwala na ustąpienie objawów wraz ze spadkiem temperatury – bolesne stawy przy przeziębieniu są bardziej dokuczliwe, jeśli chorobie towarzyszy gorączka. Z tego powodu bardzo przydatne wydają się być naturalne metody leczenia, połączone na przykład z ziołami powodującymi ustępowanie infekcji, wzmocnienie odporności oraz mającymi działanie lekko przeciwbólowe.

Jeśli ból stawów jest dość silny, można zastosować jedne z popularnych leków przeciwbólowych, które w dużej mierze dostępne są w aptekach bez recepty. Trzeba jednak brać pod uwagę, że takie bóle są przede wszystkim objawami stanu zapalnego – dlatego jeśli utrzymują się bardzo długo, albo są bardzo intensywne i uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, dobrze jest udać się do lekarza, bo być może zwykłe przeziębienie przeszło w o wiele poważniejszą infekcję.

Zazwyczaj bolesność stawów przy przeziębieniu mija, gdy tylko kończy się okres trwania infekcji. Jako że same objawy tego rodzaju pojawiają się dopiero około 2 dniach po zaatakowaniu organizmu przez wirusa, to same objawy bóle często trwają nie dłużej niż 3-4 dni. Są one o wiele mniej dokuczliwe, niż w przypadku różnych odmian grypy, dlatego jest to jeden z czynników, które pozwalają na rozróżnienie tych dwóch dolegliwości.

One reply

  1. Natan pisze:

    To prawda, przeziębienie to nie tylko katar, ale też bóle stawów. Właściwie nie da się ich pozbyć w wielu przypadkach, bo tak właśnie objawia się grypa. Według mnie grypa to nic innego, jak ciężkie przeziębienie, które objawia się właśnie m.in. bólem stawów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

78 + = 88