Ból głowy przy przeziębieniu

Ból głowy jest często jednym z bardzo istotnych objawów przeziębienia. Niejednokrotnie pojawia się również w innych okolicznościach, a powodować go mogą najróżniejsze emocje, sytuacje przeżywane w ciągu dnia, stres, ale również głośny hałas, niektóre pokarmy czy inne schorzenia. Czasami ból głowy powodowany jest również przez regularnie pojawiające się migreny. Niestety, niejednokrotnie jest to objaw poważniejszej choroby, dlatego regularnie pojawiające się bóle głowy powinny być ostrzeżeniem i muszą zwykle skłaniać do odbycia odpowiedniej diagnostyki w gabinecie lekarskim. Często jednak ból głowy po prostu towarzyszy przeziębieniu. Jak się jednak przejawia? W jaki sposób walczyć z tego rodzaju bólem?

Jak wygląda ból głowy przy przeziębieniu

Każdy rodzaj bólu głowy ma swoją charakterystykę. Po cechach takiego bólu można mniej więcej określić jego przyczyny, charakter oraz podłoże. Z tego powodu dobrze jest obserwować swoje ciało, aby móc stwierdzić, skąd bierze się dany ból oraz czy wymaga on dodatkowej diagnostyki, albo specjalistycznego leczenia.

Ból głowy przy przeziębieniu zazwyczaj trwa jedynie tak długo, jak sama choroba, a to oznacza, że nie pojawia się przed nią czy nie trwa długo po niej. Ból ten najczęściej określany jest jako bardzo silny i wręcz rozsadzający czaszkę oraz uniemożliwiający normalne egzystowanie. Zazwyczaj wynika z nieprawidłowej pracy naczyń krwionośnych oraz tętnic w obszarze czaszki, ale może wiązać się również z wysoką gorączką czy dodatkowymi infekcjami, np. w zatokach.

Jak radzić sobie z bólem głowy

Przede wszystkim dobrze jest określić, z czego wynika ból głowy. Jeśli występuje on przy wysokiej gorączce, to dobrze jest nieco obniżyć temperaturę samej głowy, na przykład przez letni okład, kładziony na czoło. Zwykle pozwala to na lekkie ulżenie w bólu. Zazwyczaj jednak widać wyraźne powiązanie, jeśli chodzi o ból głowy a przeziębienie – dolegliwości występują przez cały okres choroby, a następnie mijają wraz z wyleczeniem. Jedyne, czym można się wspomagać przy silnym bólu, który nie pozwala na normalne funkcjonowanie, są leki na ból głowy. Bezpieczne i dość dobrze działające znaleźć można w aptekach już bez recepty.

Co, jeśli ból głowy trwa?

Czasami zdarza się, że ból głowy nie ustępuje wraz z przeziębieniem, zwłaszcza jeśli choroba była dość ciężka w przebiegu. Wówczas, zwłaszcza jeśli bóle występują szczególnie rano, może to oznaczać infekcję zatok. Zapalenie zatok jest nie tylko nieprzyjemne w objawach, ale również dość niebezpieczne, jeśli nieleczone – może prowadzić nawet do konieczności hospitalizacji oraz wykonania zabiegu oczyszczania zatok. Z tego powodu dobrze jest zwrócić się z takim bólem głowy do specjalisty, najlepiej laryngologa, i wykonać odpowiednie badania – zazwyczaj RTG, czasami również wymaz z nosa. Jeśli one nic nie wykażą, dobrze jest poddać się dalszej diagnostyce, bo regularne bóle głowy nie są niczym normalnym i mogą świadczyć o pojawieniu się o wiele groźniejszej i większej choroby, niż zwykła infekcja.

2 replies on “Ból głowy przy przeziębieniu”

  1. upset pisze:

    Najważniejsze to nie „leczyć” bólu głowy żadnymi apapami czy innymi tabletkami przeciwbólowymi. Nie ma czegoś takiego jak ból głowy. Skoro głowa boli, to jest to sygnał o innych nieprawidłowościach w organizmie, a nie w głowie. Poza tym te leki nie usuwają przyczyny bólu, tylko skutek, a to niebezpieczne, bo nie docierają do nas inne sygnały.

  2. Yeti pisze:

    Ból głowy przy przeziębieniu zawsze jest sygnałem, że coś jest nie tak. Ból to taki sygnał od organizmu, że powinniśmy zwrócić uwagę na coś szczególnego, by wyleczyć się. Chodzi o to żeby zawsze była reakcja, taki sygnał ostrzegawczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

70 + = 73