Ból gardła jest nieodłącznym elementem każdej infekcji górnych dróg oddechowych. Gardło stanowi taki element ciała, który szczególnie nastawiony jest na wszelkiego rodzaju infekcje – zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Spotyka się tam nie tylko zanieczyszczone powietrze, ale również pokarm, zawierający najróżniejsze drobnoustroje czy mający rozmaitą temperaturę. Z uwagi na to, właśnie gardło jest najczęściej atakowane podczas różnych infekcji. Jak radzić sobie z jego bólem? Kiedy pojawia się on jedynie przy przeziębieniu?
Skąd bierze się ból gardła?
W wielu przypadkach gardło jest pierwszym miejscem, na które natykają się wirusy, gdy atakują ludzki organizm. Z uwagi na to jest również dobrze chronione: posiada odpowiednie rzęski oraz śluz, który usuwa wszelkie niepotrzebne substancje podczas pokasływania. Są też w nim osadzone migdałki podniebienne. Niestety, czasami gardło – zwłaszcza gdy spada odporność – nie radzi sobie z natłokiem wirusów, a wówczas właśnie rozwija się w nim infekcja. Najczęściej jest to po prostu zwykłe przeziębienie.
Głównym powodem bólu gardła jest podrażniona przez wirusy błona śluzowa gardła. To sprawia, że staje się ona podatna na rozmaite drobnoustroje, w podrażnienie wpływa na gromadzenie się wydzielin, a w efekcie – kaszel, którym organizm próbuje pozbyć się nadmiaru wydzieliny.
Czasami również ból gardła pojawia się w innych okolicznościach, czyli wówczas, gdy najpierw chory cierpi na katar. W takich przypadkach ból gardła przy przeziębieniu jest najsilniejszy zwłaszcza rano, kiedy po całej nocy wydzielina spływa do gardła i tam się osadza. Wówczas również chorego atakuje kaszel.
Ból gardła a przeziębienie
Dobrze jest nauczyć się rozpoznawać ból gardła, który towarzyszy przeziębieniu, ponieważ objaw ten jest typowy dla wielu różnych schorzeń. Przede wszystkim przy przeziębieniu pojawia się raczej delikatny ból gardła, któremu towarzyszy lekki kaszel. W przypadku np. grypy, kaszel jest bardzo intensywny – na początku suchy, napadowy, z czasem zamieniający na mokry. W przypadku przeziębienia ból jest raczej drapiący, odczuwalny przy przełykaniu, może sprawiać wrażenie zwykłego „drapania” w gardle. Często jest to również ból przechodzący wraz z całą infekcją, który nie powoduje powiększenia węzłów chłonnych czy pojawiania się wydzieliny, którą potem odkrztusza chory.
Jak walczyć z bólem gardła
Ból gardła podczas przeziębienia może dawać się we znaki zwłaszcza osobom, które w swojej pracy wiele mówią – sprawia to, że gardło jest jeszcze bardziej narażone na podrażnienia błony śluzowej. Często ulgę przynosi picie ciepłych płynów, które nie zawierają kwasów – a więc zwykle bez cytryny – i z rezygnacja z soków z cytrusów. Dobrze sprawdza się np. herbata z miodem. Dodatkowo gardło warto płukać specjalnymi mieszankami, np. z szałwii oraz rumianku. To zniweluje ból, będzie działało antyseptycznie, a jednocześnie spowoduje, że błona śluzowa gardła zyska okazję na regenerację. Po tabletki przeciwbólowe dobrze jest sięgać w ostateczności, bo mogą zaburzać obraz choroby oraz miewają działanie uboczne.
Na ból gardła najlepsze są lody. Tak, tak – lody! Wielu osobom się wydaje, że to właśnie lody są przyczyną bólu gardła, ale one obkurczają naczynka krwionośne i powodują, że obrzęk gardła się zmniejsza, a ból ustępuje. Także nie ma się co martwić – warto jeść lody przy bólu gardła, bo dzięki temu będzie tylko lepiej.
U mnie przy każdym przeziębieniu występuje zaczerwienienie gardła, więc lekarze od najmłodszych lat przepisywali mi antybiotyki i przez to byłam faszerowana tym świństwem przy byle infekcji. Przeziębienie – antybiotyk, grypa – antybiotyk, angina – to samo… Dopiero od niedawna lekarze zaczęli porządnie podchodzić do tematu i mają więcej oleju w głowie, żeby ludzi nie niszczyć.
Ula masz rację! Lekarza zbyt często przepisują antybiotyki bez względu na to czy jest potrzeba czy nie- ot tak profilaktycznie. Na grypę antybiotyk na pewno nie pomoże bo antybiotyki nie działają na wirusy. Przy bólu gardła częściej przyczyną są bakterie. Na bóle gardła takiego pochodzenia bardzo dobry jest Lactoangin- spray który zawiera między innymi metabolity bakterii kwasu mlekowego które mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Działa on również nawilżająco na ślużówke gardła i łagodzi ból