Ptasia grypa

Kilka lat temu pojawiły się informacje o odkryciu nowych szczepów wirusów, które charakteryzowały się podobieństwem do objawów grypowych, jednak dawały o wiele większą śmiertelność w przypadku wystąpienia u ludzi. Grypa ptasia spowodowała niemałe zamieszanie i wywołała wręcz panikę, podczas gdy w Polsce oraz krajach bezpośrednio sąsiadujących praktycznie nie zgłaszano żadnych przypadków choroby. Dobrze jest jednak wiedzieć, jak objawia się ptasia grypa, co ją powoduje, jak można się zarazić oraz jak wygląda leczenie.

Zarażenie ptasią grypą

Wirus ptasiej grypy to tak naprawdę kilka rodzajów zmutowanych wirusów, które dotykają człowieka. Choć ptasia grypa jest wysoce zakaźna, to jednak przenosi się wyłącznie z ptaków na ludzi, nie zaś z człowieka na człowieka, co jest ogromną ulgą – zapobieganie zachorowaniu jest bowiem o wiele prostsze. Choć wysoce zjadliwy, jest to raczej wirus nietrwały. W temperaturze oscylującej wokół zera może przeżywać najdłużej, bo ok. 30 dni, jednak w temperaturze ok. 20 stopni już tylko około 4 dni. Jest zabijany przez temperaturę powyżej ok. 60-70 stopni, dlatego nie da się zarazić drogą pokarmową, poprzez zjedzenie produktu drobiowego, który nie jest surowy.

Istotne jest to, że wirus ptasiej grypy nie jest raczej możliwy do przeniesienia wraz z migracjami dzikiego ptactwa. Choć występuje przede wszystkim w Azji, to jednak najczęściej w okresie letnim, kiedy atakuje głównie młode ptaki niezdolne do lotów. Większość pojawiających się ognisk choroby związanych jest ze zmianą przestrzeni pobytu udomowionego drobiu oraz z transportem tego drobiu. Dodatkowo, ptak zarażony wirusem nie byłby w stanie przebyć migracji ze względu na znaczne osłabienie oraz śmiertelność, która może wynosić nawet 100%.

Objawy ptasiej grypy

Grypa ptasia u ludzi objawia się podobnie jak każdy inny wirus grypy. Pojawienie choroby jest nagłe i powoduje znaczne osłabienie organizmu. Dochodzi do wysokiej gorączki, dreszczy, tkliwości ciała i bolesności stawów. Bardzo rzadko pojawiają się jednak objawy zajęcia górnych dróg oddechowych – zazwyczaj choroba dotyka od razu dolnych dróg oddechowych, powodując m.in. zapalenie płuc oraz problemy z oddychaniem. Z tego powodu choroba jest niezwykle niebezpieczna dla astmatyków oraz osób po przeszczepach organów wewnętrznych, zwłaszcza płuc. Dodatkowo, pojawiać się mogą również objawy związane z układem pokarmowym, głównie nudności, wymioty oraz biegunki. Trafienie na wyjątkowo zjadliwy szczep H1N1 może skończyć się hospitalizacją, a nawet śmiercią chorego – współczynnik śmiertelności jest bardzo wysoki i wynosi ok. 60%.

Ptasia grypa w Polsce

Choć jeszcze kilka lat temu zapanowała istna histeria w związku z podawanymi do wiadomości publicznej informacjami o ptasiej grypie, tak naprawdę w Polsce nie stwierdzono jednoznacznych przypadków występowania wirusa u ludzi. Wystąpiło kilka ognisk zakażenia ptactwa, głównie domowego, jednakże w żadnych przypadku nie było to ognisko zapalne i zwykle chorowały wyłącznie izolowane, pojedyncze sztuki drobiu.

3 replies on “Ptasia grypa”

  1. wolny ptak pisze:

    Pamiętam ten jazgot kilka lat temu jak zaczęła się epidemia ptasiej grypy. Na granicach trzeba było wycierać buty w specjalne maty, wybijano całe stada zwierząt w sumie nie wiadomo po co, bo okazało się, że choroba wcale nie była taka groźna. Ale oczywiście panika i nagonka była ogromna. Ciekawe kto na tym zarobił.

    • fajer pisze:

      No jak to kto zarobił? Przecież sama nazwa wskazuje, że była to ptasia grypa, więc nie była tak groźna dla ludzi, jak nas straszyli. Jak zwykle najwięcej zarobiły pewnie koncerny farmaceutyczne.

      • Anna pisze:

        Ptasia grypa – jak można się zarazić?
        Ludzie mogą się zarazić ptasią grypą przez bliski kontakt z chorymi ptakami lub ich mięsem, odchodami czy piórami. Człowiek może przenosić wirusa grypy ptaków na butach, odzieży, czy nawet rękach, nie zachowując odpowiednich środków bezpieczeństwa. Do tej pory nie notowano przeniesienia infekcji z człowieka na człowieka.Moja siostra pracuje w sanepidzie,więc nie pisz głupot

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 9