Grypa

Grypa jest chorobą wirusową, na którą nie stosuje się antybiotyków i która każdego roku dotyka tysięcy osób w Polsce. Jej epidemia rozpoczyna się zazwyczaj w okolicach pierwszych miesięcy jesiennych, kiedy nie tylko spadają temperatury, ale również zaczyna się intensywniejszy okres w szkołach czy przedszkolach. Duże skupiska niekoniecznie zdrowych osób, obniżenie odporności, zbyt małe dbanie o higienę – to wszystko są powody, dla których grypa atakuje tak wiele osób w krótkim czasie. Jakie są jej objawy oraz jak powinno przebiegać leczenie?

Objawy grypy

Grypa należy do jednej z tych chorób, które najczęściej mylone są z innymi schorzeniami, zwłaszcza jeśli nie przebiega w bardzo intensywny sposób i przyjmuje formę oddechową. Najczęstszej odmianie grypy towarzyszy przede wszystkim bardzo nagły początek – objawy mogą pojawić się nagle podczas jednego dnia, choć częściej zdarza się, że osoba zdrowa po przespanej nocy nagle budzi się chora. Wynika to z mechanizmu działania wirusa grypy, który powoduje nagłą eksplozję objawów. Właśnie to najczęściej odróżnia grypę od innych, podobnych dolegliwości.

Grypa najczęściej powoduje, że nie jesteśmy w stanie nadal normalnie funkcjonować. Nagły atak grypy powoduje, że musimy zostać w łóżku, co z jednej strony wynika z osłabienia organizmu oraz objawów choroby, a z drugiej – z niezbędnego, przeprowadzanego leczenia. Do podstawowych objawów tej choroby dołączają dreszcze oraz wysoka gorączka, która często dochodzi do 39 stopni Celsjusza, a nierzadko nawet ten próg przekracza. Dodatkowo pojawia się znaczna bolesność mięśni i stawów, która powoduje, że chory odczuwa nawet dotknięcie skóry jako silny ból. Chorobie towarzyszyć może również kaszel, który jest napadowy, suchy i męczący, a po jakimś czasie przekształca się w kaszel mokry. Rzadko jednak zdarza się przy grypie katar, zwłaszcza na samym początku choroby.

Ile trwa grypa?

Grypa zazwyczaj trwa minimum tydzień. Jest to okres liczony od momentu wystąpienia pierwszych dolegliwości aż do chwili, w której chory może wrócić do swoich zwyczajnych aktywności. Zazwyczaj najcięższe objawy trwają około 4 dni, choć zdarzyć się może i grypa trwająca dwa tygodnie – zwłaszcza przy ciężkim przebiegu. Po kilku dniach gorączka zaczyna słabnąć, zaś chory wraca do sił. Istotne jest jednak, aby nie wstawać od razu z łóżka – po grypie dobrze jest się wygrzać oraz wrócić do pełni sił odpoczywając w łóżku, bo niedoleczone resztki grypy często powodują rozmaite powikłania, związane nawet z zapaleniem mięśnia sercowego.

Leczenie grypy

Grypa jako choroba wirusowa nie powinna być leczona antybiotykami, chyba że dojdzie do powikłań – wówczas stosuje się na nie dodatkowe specyfiki. Zazwyczaj podstawą leczenia jest pozostanie w łóżku, spożywanie lekkich posiłków, dużych ilości płynów. W niektórych przypadkach niezbędne jest przyjmowanie również leków przeciwwirusowych, albo przeciwzapalnych, najczęściej jednak terapia ogranicza się jedynie do okazjonalnego brania leków przeciwbólowych na bóle mięśniowe oraz przeciwgorączkowych w obliczu wysokiej temperatury.

3 replies on “Grypa”

  1. Ewa pisze:

    U mnie grypa to zawsze dwa tygodnie. Pierwszy tydzień jest najcięższy i nie ma mowy, żeby poradzić sobie bez zwolnienia lekarskiego. Potem jest już tylko gorzej, bo zaczyna się duży kłopot i naprawdę nie jest łatwo wytrzymać.

  2. Olaf pisze:

    Grypa nie powinna być leczona antybiotykami, ale masa lekarzy właśnie antybiotyki na grupę zapisuje. To właśnie przez nich choroba ta jest tak groźna i szybko uodparnia się na leki. Gdyby nie to, żadne antybiotyki nie byłyby na grypę potrzebne.

  3. przegladtowarow.com pisze:

    Wpływ stosowania kapsułek na nadciśnienie. Oczyszczanie naczyń krwionośnych. Dzięki unikalnym składnikom tabletek dochodzi do rozszczepiania i wydalania ciała żużla, co ułatwia oczyszczanie naczyń krwionośnych, żył i tętnic. Ponadto substancje te powodują rozszczepianie skrzepów krwi, które stanowią poważne zagrożenie dla życia ludzkiego. Również liczba czynników, które mogą prowadzić do powstania problemów, należą wrodzone patologii, wiek, zły ekologiczna sytuacja, niewłaściwe odżywianie się. Wśród dużej liczby leków, które mają na celu rozwiązywanie problemów układu sercowo-naczyniowego osobne miejsce zajmuje kompleks przyrodniczy Recardio, specjalnie stworzony dla delikatnej troski o serce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

75 + = 85