Grypa i jej powikłania

Grypa nadal jest chorobą ignorowaną, choć coraz bardziej znaną, głównie za sprawą nagłaśniających przypadki zachorowania mediów. Wiele osób utożsamia ją raczej z ciężej przechodzonym zakażeniem wirusowym i nie przywiązuje większej wagi do specjalnego leczenia grypy. Tymczasem to właśnie grypa bagatelizowana i nieprawidłowo leczona jest źródłem licznych powikłań, które mogą być groźne dla zdrowia oraz życia chorego. Jak chronić się przed powikłaniami? Jakie powikłania po grypie występują najczęściej wśród chorych?

Dlaczego pojawiają się powikłania po grypie

Przede wszystkim wiele przypadków powikłań wiąże się z faktem, że chory nie leczy odpowiednio swojego schorzenia. Prawidłowo leczona grypa oznacza kilka dni leżenia w łóżku oraz porządnego wygrzania się, a także dbałość o nawodnienie organizmu oraz higienę. Tymczasem chorzy zbyt szybko wracają do codziennych zajęć, zwłaszcza gdy objawy grypy zdążą już ustąpić, a wówczas niedoleczony wirus atakuje ponownie, wywołując rozmaite powikłania.

Powikłania pojawiają się również w razie zarażenia szczególnie zjadliwym typem wirusa, nawet u osób, które dbają o prawidłowe leczenie. Zazwyczaj wówczas niezbędna jest hospitalizacja, bo sam wirus grypy bywa groźny dla zdrowia i życia pacjenta.

Grupy ryzyka powikłań po grypie

Powikłania grypowe częściej występują również u osób, które znajdują się w jednej z grup ryzyka. Zazwyczaj najbardziej narażone na powikłania są osoby z chorobami przewlekłymi, w tym takimi, jak choroby układu oddechowego (np. astma), cukrzyca czy choroby metaboliczne. Również osoby chore na schorzenia autoimmunologiczne, czyli takie, które mają zaburzoną pracę układu odpornościowego, są znacznie bardziej narażone na występowanie powikłań, niż osoby zdrowe. W przypadku grypy uważać na siebie powinny osoby po 65. roku życia, jak również kobiety w ciąży, zwłaszcza w II oraz III trymestrze. Grypa jest niebezpieczna także dla dzieci, które nie przekroczyły 5 roku życia.

Powikłania przy grypie

Powikłania po grypie można podzielić na kilka różnych dziedzin, których dotykają. Przede wszystkim są to powikłania występujące na obszarze układu oddechowego. Może pojawiać się wtórna infekcja, zwłaszcza w obszarze płuc – w ten sposób dochodzi do pierwotnego grypowego zapalenia płuc, bądź zakażeń bakteryjnych, wtórnych o tym samym charakterze. Niekiedy pojawia się angina, która uznawana jest za jedną z lżejszych form powikłań pogrypowych, jako że ma jasne objawy oraz dość łatwo podlega leczeniu.

Kolejnym, bardzo popularnym i niebezpiecznym powikłaniem, często wymagającym pobytu w szpitalu, jest zapalenie mięśnia sercowego, bądź stan zapalny osierdzia. Rzadziej występuje zapalenie mięśni.

Grypa może również zaostrzać przebieg istniejących chorób przewlekłych, zwłaszcza u osób, które znajdują się w grupie ryzyka. W przypadku np. chorych na astmę grypa utrudnia prawidłowe oddychanie, co często jest przyczyną hospitalizacji. Również wiele przypadków zapalenia płuc po grypie musi być leczone pod stałą opieką lekarzy oraz z dodatkową rehabilitacją oddechową.

2 replies on “Grypa i jej powikłania”

  1. memformer pisze:

    Każdą chorobę trzeba leczyć, ale u nas jest oczywiście mnóstwo domowych „ekspertów”, którzy wiedzą lepiej i znają się na medycynie, chociaż mają dwie klasy zawodówki skończone. I potem tacy wymądrzający się debile uczą swoje dzieci i przekazują swoje złote myśli, grypy nie trzeba leczyć. No i zaczyna się kłopot, bo do lekarza trafiają dopiero w wyniku powikłań grypy. A często nie do lekarza, ale od razu do szpitala.

  2. Krzak pisze:

    Grypa może skończyć się nawet zapaleniem płuc, więc nie wolno lekceważyć jej objawów. Zwłaszcza, że trzeba leczyć nie tylko jej objawy, ale też przyczyny i skutki. Bo wirusy zostają w organizmie i najlepiej jak własnymi siłami się ich pozbędziemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 68 = 72