Trądzik różowaty: główne przyczyny

Trądzik różowaty jest chorobą dermatologiczną, której pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Dokładny mechanizm powstawania tej choroby do tej pory nie został wyjaśniony. Wiadomo jednak, że istnieje szereg czynników, które mogą sprzyjać wykształcaniu się trądziku różowatego.

Już dawno temu lekarze zauważyli, że na trądzik różowaty o wiele częściej zapadają osoby o jasnej karnacji oraz cerze naczynkowej. Korelacja karnacji z ryzykiem występowania choroby nie została jeszcze wyjaśniona. W przypadku cery naczynkowej wiadomo jednak, że wiąże się ona z nieprawidłową pracą naczyń krwionośnych, co według specjalistów wydatnie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania. Poza tym, jeśli chodzi o trądzik różowaty przyczyny, wyodrębnia się również takie czynniki ryzyka, jak częsta ekspozycja na promieniowanie UV(światło słoneczne lub solarium), skłonność do łojotoku, nieprawidłowości hormonalne występujące na przykład wskutek schorzeń tarczycy lub zaburzeń miesiączkowania, zakażenie mieszków włosowych niektórymi odmianami roztoczy czy wreszcie częste i nawracające zakażenia bakteryjne skóry. Z trądzikiem różowatym bywają łączone również takie czynniki, jak zaburzenia pracy układu trawiennego, zakażenie niektórymi szczepami wirusa HPV a także długotrwałe stosowanie preparatów zawierających sterydy.

Nie bez znaczenia są jednak również dieta oraz tryb życia. Wiadomo, że wykształcaniu się choroby może sprzyjać częste spożywanie pikantnych lub ciężkostrawnych napojów a także picie alkoholu. Kolejne czynniki ryzyka, które należy wymienić to stresujący tryb życia a także częste korzystanie z sauny i/lub gorących kąpieli, co może powodować nieprawidłowości pracy układu naczyniowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

96 − 88 =