Zgagę, pieczenie w gardle, odbijanie często zganiamy na potrawy i sposób ich przyrządzenia. Tymczasem są to typowe objawy refluksu i najczęściej błędów żywieniowych.
Czym jest refluks
Refluks to jedna z wielu chorób przewodu pokarmowego. Powstaje wtedy, gdy nieprawidłowo pracuje zwieracz między przełykiem a żołądkiem. Jego zadaniem jest zamykanie żołądka zaraz po przełknięciu pokarmu, dzięki czemu nie będzie się cofał. Czasami jednak mięsień zwierający nie zamyka przejścia i pozostaje otwarty przez dłuższy czas (ok. 1 minuty), to wtedy właśnie dochodzi do cofnięcia treści pokarmowej oraz soków żołądkowych. Objawy utrzymujące się przez dłuższy czas świadczą o chorobie refluksowej.
Przyczyną refluksu jest niewłaściwa dieta, bogata w tłuszcze zwierzęce, ostre przyprawy, a uboga w błonnik. Dodatkowo refluksowi sprzyjają palenie papierosów oraz picie alkoholu.
Na refluks szczególnie narażone są osoby chore na cukrzycę, z nadwagą.
Objawy refluksu
Zgaga, pieczenie w przełyku, uczucie kwaśności to typowe objawy refluksu. Najczęściej nasilają się wieczorem, po położeniu się na spoczynek lub podczas schylania się. Czasami refluks daje objawy nietypowe – należą do nich kaszel, chrypka, bóle w klatce piersiowej.
Sporadycznie pojawiająca się zgaga nie jest powodem do niepokoju, jednak objawy występujące po zjedzeniu każdego posiłku są sygnałem do wizyty lekarskiej i przeprowadzenia badań.
Leczenie refluksu
Zgagi pojawiające się od czasu do czasu, możemy łagodzić za pomocą parafarmaceutyków, dostępnych w aptece bez recepty. Neutralizują one kwasy żołądkowe, ale nie leczą głównej przyczyny.
Zgaga może być objawem nie tylko refluksu, ale także innych schorzeń przewodu pokarmowego, dlatego konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych. Najbardziej miarodajnym jest gastroskopia. Za pomocą endoskopu z wziernikiem lekarz może bardzo dokładnie obejrzeć stan całego przewodu pokarmowego i zmian, które w nim zaszły. Przy okazji badania standardowo pobierana jest tkanka do badania histopatologicznego, ponieważ refluks często jest przyczyną chorób nowotworowych.
Po stwierdzeniu refluksu, lekarz zaleca zmianę diety i jest to najważniejszy element leczenia refluksu. Z codziennej diety należy wyeliminować potrawy ostre i tłuste, wskazane jest częstsze jedzenie posiłków w mniejszych porcjach. Do diety należy wprowadzić produkty bogate w błonnik.
Z leków farmakologicznych stosowane są przede wszystkim blokery pompy protonowej, zmniejszające wydzielanie kwasów żołądkowych. Leczenie jest długotrwałe, ale jego skuteczność ocenia się na podstawie ustępowania dolegliwości, nie ma potrzeby wykonywania ponownej gastroskopii.
Czasami choroba refluksowa jest tak zaawansowana, że leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów, konieczna jest wtedy operacja chirurgiczna.
Profilaktyka refluksu
Najlepszym sposobem uniknięcia choroby refleksowej jest jej zapobieganie. Właściwa dieta, unikanie używek zdecydowanie zmniejszą ryzyko zachorowania. W przypadku osób z nadwagą wskazane jest również zrzucenie nadmiernych kilogramów.
Polecam prosty sposób na refluks, który każdy może u siebie wdrożyć. Ja od kiedy przestałam jeść późne kolacje, znacznie lepiej się czuję i naprawdę widać efekty. Refluks jest znacznie rzadziej i przede wszystkim nie pojawia się w nocy, co doprowadzało mnie dosłownie do szału.
No niby proste i skuteczne, ale jak ktoś ma cukrzycę, to nie może tego zastosować, bo się okaże, że wszystko się zaburzy dokumentnie. Lepiej więc uważać z takimi radami, bo leczenie jednej choroby zawsze zależy od tego jakie są też choroby towarzyszące. Często jedno z drugim się niestety wyklucza.