Rak szyjki macicy a HPV

Niniejszy artykuł dotyczyć będzie problematyki raka macicy, a wirusa HPV. Otóż problem ten dotyka coraz większą ilość osób. Aby skrupulatnie przyjrzeć się ten problemowi, temat ten zostanie po kolei przeanalizowany. Jak wiadomo rak szyjki macicy nie należy do chorób dziedzicznych, jest on wywoływany przez wirus HPV. Jak donoszą badania, wirus ten dotyka około 25% populacji w wieku od 15 do 49 lat. Natomiast aż około 80% kobiet ma styczność w ciągu swojego życia z tym wirusem. Istnieje wiele odmian tego wirusa, natomiast do odmian na podłożu onkologicznym należy HPV 16 oraz HPV 18.

Zakażenia HPV w obrębie szyjki macicy są bezobjawowe, dlatego też zazwyczaj o chorobie dowiadujemy się, gdy stadium zachorowania jest już wysokie i trudne do leczenia. Przypadki takie często mają miejsce u kobiet, które nie badają się regularnie, a należy pamiętać, iż wizyta u specjalisty powinna być odbyta przynajmniej raz na pół roku. Stany przedrakowe, poprzedzające raka szyjki macicy rozwijają się bowiem nawet przez kilka lat w organizmie kobiety. Jak to zostało powyżej wspomniane objawy z reguły są niewyczuwalne, natomiast bywają sytuację, w których organizm czasami może nam sygnalizować, iż coś nieprawidłowego się w naszym organizmie dzieje. Do ostrzeżeń tych należą w szczególności bóle podbrzusza o różnym nasileniu i częstotliwości, jak również nieprawidłowe krwawienia z narządów płciowych oraz wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Takich sygnałów z pewnością nie należy bagatelizować. Rak szyjki macicy zajmuje trzecie miejsce jeżeli chodzi o zachorowania na nowotwory złośliwe u kobiet. Często zapadalność na ten nowotwór dotyczy kobiet stosunkowo młodych, ponieważ jest to wiek do 45 roku życia. Aby zabezpieczyć się przed tą chorobą najlepiej wykonać szczepienie, które zostało wprowadzone na rynek polski w 2006 roku, jest ono bowiem stosowane w profilaktyce raka szyjki macicy.

Zobacz: Test na wirusa HPV w przebiegu raka szyjki macicy

Ciekawostki

Zamów ten test.W Polsce bowiem wirusem HPV zaraża się co roku około czterech tysięcy osób, z których ponad połowa umiera, z powodu późnego wykrycia. Ważną kwestią jest fakt, że dowiadując się o swojej chorobie nie powinniśmy ryzykować zdrowia naszego partnera i zrezygnować z odbywania stosunków seksualnych bez odpowiedniego zabezpieczenia, nawet jeżeli osoba ta jest podczas leczenia. Kolejną kwestią jest sprawa tego, że większe ryzyko zachorowania mają kobiety, które rozpoczęły współżycie przez 16. rokiem życia, jak również takie które miały wielu partnerów, urodziły już kilkoro dzieci oraz kobiety, które nie leczyły innych infekcji intymnych.

2 replies on “Rak szyjki macicy a HPV”

  1. Wania pisze:

    Szczepionka na HPV skutecznie chroni przed rakiem szyjki macicy. To chyba jest jedyny nowotwór, o którym tak dużo wiadomo. To znaczy wiadomo co go powoduje, a przynajmniej co ma na to kluczowy wpływ. Wszystkie opracowania o tym mówią, więc nie wiem dlaczego nie jest obowiązkowe szczepienie na HPV.

  2. Patrycja pisze:

    Szczepionki nie powinny być obowiązkowe, bo w dużej mierze zależą od tego co lobbyści nam sprzedadzą. A chyba nikt nie myśli, że chodzi o nasze zdrowie. Wirus HPV mógłby być już dawno wyleczalny, ale widocznie nie zależy na tym komuś, kto bije na tym prawdziwą kasę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 2 =