Protezy zębowe – rodzaje i zastosowanie

Protezy zębowe to sposób na uzupełnienie ubytków częściowego lub całkowitego uzębienia. Wybór odpowiedniej protezy ma kluczowe znaczenia dla późniejszego samopoczucia. Jakie są rodzaje dostępnych protez zębowych?

Protezy zębowe ruchome – typy i zastosowanie

Protezy zębowe ruchome mogą swobodnie wyciągane i zakładane w jamie ustnej. Znajdują zastosowanie u pacjentów z pojedynczymi ubytkami zębów (protezy częściowe), jak i całkowitym brakiem uzębienia (protezy całkowite). Ten rodzaj sztucznego uzębienia jest zakładany na dzień i wyciągany na noc, aby nie powodować niepotrzebnego ucisku na dziąsła w trakcie snu. W początkowym etapie noszenia protezy zębów pacjent musi się do niej przyzwyczaić. Wyróżniamy protezy zębowe: ruchome akrylowe, szkieletowe i nakładkowe.

Proteza zębowa

Protezy akrylowe zakładane są między zdrowymi zębami. Najczęściej cały proces montażu obejmuje 2 wizyty – jeżeli nie ma potrzeby usuwania zepsutych zębów lub zakładania plomb. Protezy szkieletowe, umieszczane na specjalnych implantach, do których zamocowane są za pomocą zatrzasków. W przeciwieństwie do akrylowych, nie powodują ucisku, dzięki czemu nie dochodzi do zaniku dziąseł i kości szczękowej. Mogą być stosowane do uzupełniania pojedynczych ubytków, jak i całego uzębienia. Leczenie trwa 2 – 3 miesięcy – w zależności od procesu zrastania. Zabieg przebiega bezboleśnie, ponieważ przeprowadzany jest w miejscowym lub ogólnym znieczuleniu.

Kolejny typ to protezy nakładkowe zakładane na zdrowe korzenie zębów, na których nie ma możliwości zamontowania korony protetycznej, ani wkładu koronowo-korzeniowego. W korzeniach zębów montowane są specjalne metalowe zaczepy. To rozwiązanie jest lepsze niż standardowa akrylowa proteza, ponieważ umożliwia wykorzystanie korzeni zębowych, które nie kwalifikują się do innej metody odbudowania zębów. Nie powodują ucisku na dziąsła i kość szczękową. Dzięki pozostawieniu zdrowych korzeni proces zaniku wyrostka zębodołowego następuje bardzo wolno.

Konstrukcja może zachować stabilność podczas jedzenia posiłków przez wiele lat. Leczenie trwa łącznie ok. 2 – 4 tygodni i przeprowadzane jest w miejscowym znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Protezy zębowe elastyczne wykonane są z wysokiej jakości materiałów termoplastycznych. W przeciwieństwie do klasycznych protez akrylowych są elastyczne i odporne na pęknięcia. Poza tym nie powodują silnego ucisku na dziąsła i kość szczękową. Mocowane na specjalnych klamrach, są stabilne.

Zakładane są między zębami na specjalnych klamrach. Łatwe w utrzymaniu czystości, a montaż najczęściej odbywa się w ciągu 2 wizyt. Na pierwszej stomatolog pobiera wycisk, na podstawie którego zostaje wykonana proteza. Na drugiej wizycie odbywa się montaż i dopasowanie protezy do kształtu szczęki i dziąseł.

Protezy zębowe stałe – zastosowanie

Protezy zębowe stałe stosowane są u pacjentów z kompletnym brakiem uzębienia. Do najczęściej stosowanych należą protezy arylowe, które montowane są do specjalnie przygotowanych implantów – 6 – 8 sztuk. Chirurg stomatolog nawierca otwory w kości szczękowej, a następnie montuje w nich implanty. Po zagojeniu ran, rozcina błonę i wkręca specjalne śruby, które kształtują dziąsła oraz przyspieszają regenerację tkanek. Po zrośnięciu implantów z kością i dziąsłem, śruby zostają wymienione na filary łukowe, do których na stałe montowana jest proteza.

Do największych zalet protez stałych należą:

 • brak ucisku, który powoduje zanik dziąseł i kości,
 • nie powodują problemów z wyraźną mową,
 • nie wypadają, dzięki czemu zapewniają wysoki komfort użytkowania.

W przeciwieństwie do protez ruchomych, nie stwarzają potrzeby oczyszczania podniebienia. Dzięki stabilności nie powodują też efektu wymiotnego w okresie adaptacji. U niektórych pacjentów z próchnicą stosowane są wkłady koronowe, które są o wiele trwalsze niż tradycyjne plomby – zwłaszcza przy dużych ubytkach tkanek zębowych.

Stosowane są 3 typy wkładów:

 •  inlay. – w przypadku ubytków występujących tylko na powierzchni żującej, gdy próchnica nie objęła guzków,
 • onlay – stosowane w celu odbudowania guzków,
 • overlay – stosowane w przypadkach, gdy nienaruszone pozostają tylko boczne ścianki zęba.

Cały proces leczenia w zależności od rodzaju stosowanego wkładu, najczęściej trwa 5 do 7 dni. Leczenie prowadzone jest przy miejscowym znieczuleniu. Stomatologia estetyczna oferuje wiele możliwości w celu poprawy wyglądu uzębienia. Jednym z nich są licówki nakładane na przednie ścianki zębów. Wykonane są z cienkiej warstwy porcelany i nadają zębom naturalnego i zdrowego wyglądu. Stosowane są w celu odbudowy zębów zniszczonych wskutek próchnicy lub nieprawidłowego zaciskania. Licówki są trwałe i wytrzymują kilkanaście lat.

Pełny montaż licówki odbywa się w ciągu 2 wizyt. Do uzupełnienia braków w uzębieniu należą implanty zębowe, czyli sztuczne korzenie wszczepiane w kość szczękową. Są często stosowane u osób, które nie chcą nosić protez. Implanty wykonane są z tytanu, dzięki czemu są łatwo przyswajane przez organizm, a proces zrastania z dziąsłem i kością przebiega najczęściej bez komplikacji. Po zrośnięciu można na nich zamontować konstrukcję pełnego łuku, koronę lub most. Zbieg przeprowadzany jest przy miejscowym znieczuleniu lub ogólnym. Leczenie trwa od 6 – 8 miesięcy, po zabiegu pacjent może odczuwać lekki ból, który można zniwelować środkami przeciwbólowymi.

Protezy zębowe

Ile kosztuje proteza zębowa w zależności od modelu?

Ile kosztuje proteza zębowa? To pytanie zadaje wiele osób, które chcą uzupełnić ubytki w uzębieniu. Ceny protez są uzależnione od wielkości ubytków.

Poniższej przedstawione są średnie ceny obowiązujące w gabinetach stomatologicznych:

 • protezy akrylowe kosztują od 600 zł,
 • protezy szkieletowe kosztują od 1200 zł,
 • protezy nakładkowe od 1500 zł,
 • protezy elastyczne od 2000 zł.

Kluczową rolę pełni higiena uzębień protetycznych. W tym celu warto zaopatrzyć się w nici dentystyczne, które umożliwiają oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych oraz elektryczną szczoteczkę. Wygodnym rozwiązaniem jest również irygator, który działa na zasadzie bicza wodnego, dzięki czemu oczyszcza protezę oraz masuje dziąsła. Szczególnie polecany jest dla osób z protezami stałymi.

Protezy zębowe to popularne rozwiązanie, na które decyduje się wielu pacjentów chcących uzupełnić braki w uzębieniu. Stomatologia oferuje wiele typów tego rozwiązania, ale rodzaje protez zębowych są dobierane odpowiednio do kształtu kości szczękowej pacjenta, o czym decyduje stomatolog.

3 replies on “Protezy zębowe – rodzaje i zastosowanie”

 1. biki pisze:

  W końcu znalazłem jakieś konkrety na temat protez zębowych. Szukam z żoną czegoś dla taty. Chyba zdecytujemy się na tą elastyczną

 2. Witek232321 pisze:

  Mam nadzieję, że swoje zęby to ja zachowam do samego końca. Zdrowo się odżywiam na nic nie choruje, ale dobrze wiedzieć, że są sposoby na uzupełnianie braków w uzębieniu. Ech parszywe to życie, szkoda, że człowiek musi się starzeć ;/

 3. Mirosław pisze:

  Dla tych, którzy się zastanawiają na protezą zębową to polecam stałą, ponieważ przez pewien czas miałem tą ruchomą i strasznie była dla mnie uciążliwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 2