Ostroga piętowa

Stosunkowo bolesną i zmniejszającą komfort chodzenia przypadłością jest ostroga piętowa. Jest to długotrwałe schorzenie, które jest spowodowane stanem zapalnym w okolicy pięty. Mimo pozorów, nie jest ciężka w wyleczeniu i nie zawsze kończy się zabiegiem chirurgicznym.

Rozpoznanie ostrogi nie jest zbyt trudne, ponieważ doskonale ją widać na zdjęciu rentgenowskim. Ponadto pomocne w diagnozie może być USG stopy. Czasami wykonuje się również USG stawu skokowego w celu stwierdzenia istnienia stanu zapalnego. Jeżeli nasze obawy się sprawdzą, czeka nas długie leczenie. Odpowiednia jego forma determinuje to, czy w przyszłości niezbędna będzie operacja na ostrogi.

Dobry ortopeda w Gdańsku? Sprawdź http://lifemedica.pl/specjalizacje/ortopedia/ – Ortopedia w Centrum Zdrowia Lifemedica Gdańsk

Przyczyną schorzenia jest przede wszystkim noszenie niewygodnego obuwia, które nie jest wyprofilowane do naszych pięt. Zdecydowanie często występuje u osób z nadwagą lub otyłością. Wynika to z faktu, że łuk stopy ulega wtedy spłaszczeniu, co w dalszej perspektywie powoduje powstanie ostrogi. Rozwijający się stan zapalny wywołuje przenikliwy ból, który najpierw nam towarzyszy podczas chodu, później jednak pojawia się także w porze odpoczynku.
Pomocy w walce z ostrogą udzieli nam ortopeda. Niezbędne jest, aby wnikliwie zbadał on miejsce będące epicentrum bólu. Może pojawić się konieczność wykonania szeregu badań, które rozwieją lub potwierdzą nasze obawy. Jeżeli lekarz będzie dysponował pełnym obrazem choroby, z pewnością pomoże nam wybrać odpowiednią formę leczenia, uzależnioną od stopnia zaawansowania schorzenia.

W leczeniu ostrogi niezbędne jest przyjmowanie odpowiednich środków farmakologicznych o działaniu przeciwzapalnym. Warto zaznaczyć, że stosuje się jedynie tabletki, ponieważ kremy i maści nie są w tym przypadku skuteczne. Ważny jest również odpowiedni dobór obuwia – powinno być ono wygodne, a jego podeszwa powinna zapewnić pięcie jak największy komfort. Na rynku dostępne są odpowiednie wypełnienia żelowe oraz wkładki, które zapewniają stopom ulgę. Dobre rezultaty przynosi również fizykoterapia. Popularnym zabiegiem jest krioterapia, której zadaniem jest uśmierzenie bólu. Często stosuje się również jonoforezę i leczenie utradźwiękami. Osoba cierpiąca na ostrogi powinna na początku kuracji korzystać z pomocy fizjoterapeuty.
Jeżeli leczenie farmakologiczne oraz fizykoterapia nie przynoszą odpowiednich rezultatów, może zajść konieczność wykonania zabiegu operacyjnego. W jego trakcie chirurg usuwa wyrośl kostną bądź podcina rozcięgno podeszwowe. Po operacji niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja, podczas której pacjent odzyskuje sprawność. Trzeba mieć jednak na uwadze, że zabieg chirurgiczny nie niweluje problemu z ostrogami definitywnie, istnieje możliwość remisji. Dlatego operacje wykonywane są w przypadkach, gdy leczenie środkami przeciwzapalnymi bądź z wykorzystaniem fizykoterapii nie jest skuteczne.

Więcej na stronie: http://ortopedico.pl

2 replies on “Ostroga piętowa”

  1. Jolka pisze:

    Jeszcze więcej biegajcie po asfalcie, betonie i td. Oczywiście bez rozgrzewki, oczywiście co dwa dni po 5 km więcej.. I będzie ostroga piętowa i wiele innych kontuzji, które będą się babrać po wiele tygodni a nawet miesięcy.

    • student pisze:

      Dla nas to dobrze – lekarze i terapeuci będą mieli pełne ręce roboty ;). A najgorsze (albo najlepsze) jest to, że ostroga piętowa to schorzenie, które przez bardzo długi czas będzie dokuczać i tak naprawdę nie wiadomo czy uda się je do końca wyleczyć, bo ma tendencje do powrotów. Zwłaszcza jak pacjent nie wytrzyma i zbyt wcześnie znowu rozpocznie treningi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

38 − = 37