Hemoroidy – czym są i jak je leczyć

Hemoroidy to problem, który dotyczy wielu ludzi. Szacuje się, że w pewnym momencie życia, choroba dotyka nawet co drugiego człowieka. Warto zauważyć, że choroba często występuje w niezbyt ostrej postaci, przez co leczenie hemoroidów nie jest konieczne. Z tego też powodu, nie do końca wiadomo, ile osób tak naprawdę choruje, ponieważ wielu z nich nie podejmuje się leczenia hemoroidów.

Czym są hemoroidy?

Wiele osób pewnie nie ma pojęcia o tym, że hemoroidy tak naprawdę posiada każdy. Dopiero stan patologiczny hemoroidów sprawia kłopoty. Hemoroidy wytwarzają tak zwane poduszeczki. One także pojawiają się u każdego człowieka. O zapaleniu hemoroidów mówimy jednak właśnie wtedy, gdy patologie dotyczą wytwarzanych przez nie poduszeczek.

Do czego w ogóle potrzebne są owe poduszeczki? Odpowiedzialne są one za zapewnienie szczelności odbytu. Utrzymują odpowiednie ciśnienie i pełnią funkcje ochronne względem mięśni zwieracza podczas defekacji. Problemy z hemoroidami pojawiają się jednak wtedy, gdy pęcherzyki stają się zbyt duże. Może się tak stać, gdy ciśnienie w żyłach jest zbyt duże lub też wzrasta ciśnienie w zwieraczach odbytu.

Kto jest najbardziej narażony na hemoroidy?

Hemoroidy powstają wskutek zbyt dużego ciśnienia w okolicach odbytu. Problemy z ciśnieniem w tych rejonach pojawiają się w ciąży, wskutek nacisku macicy na inne narządy. Dlatego też hemorioidy w ciąży to nic nadzwyczajnego. Kobiety często martwią się, że choroba może zaszkodzić dziecku. Tak naprawdę jednak hemoroidy w ciąży nie są zwykle dużym zagrożeniem. Pojawia się nieco większe niebezpieczeństwo, gdy występuje ostra postać hemoroidów i wymagany jest zabieg. Zwykle jednak nie jest to konieczne. Stąd też nie ma potrzeby, aby szczególnie się zamartwiać pojawieniem się omawianego schorzenia w ciąży, ponieważ nie jest ono groźne. Ponadto, hemoroidy po porodzie prawdopodobnie znikną.

Jak leczyć hemoroidy

Można stwierdzić, że hemoroidy źle znoszą ciepło. Dlatego też, powinniśmy aplikować go jak najwięcej podczas problemów z hemoroidami. Warto robić sobie gorące kąpiele, które na pewno będą pomocne w walce ze schorzeniem.

Co więcej, istnieją różne inne metody naturalne, które mogą zastąpić środki medyczne, czy też zabiegi chirurgiczne. Należy do nich smarowanie chorych miejsc maścią nagietkową, czy też spożywanie pokarmów, które przyspieszają wydalanie. Jest to na przykład błonnik, który znacząco przyspiesza pracę jelit.

Naturalne metody nie pomagają, co robić?

Jeśli żadna z metod, które stosować można bez konsultacji z lekarzem, nie pomogła, koniecznie trzeba skonsultować problem ze specjalistą. Lekarzem, który zajmuje się chorobami odbytu jest proktolog. Przeprowadzi on badanie i zaleci konkretne leki na hemoroidy. Trzeba być gotowym na to, że konieczne może być poddanie się zabiegowi chirurgicznemu. Na szczęście, nawet gdy konieczny jest zabieg, zwykle jest on mało inwazyjny i stosunkowo niegroźny. Generalnie, jeśli hemoroidy nie zostaną zaniedbane, choroba daje się zwykle szybko wyleczyć.

2 replies on “Hemoroidy – czym są i jak je leczyć”

  1. Jasiek pisze:

    A najzabawniejsze jest to, że ludzie zawsze mówią, że są chorzy na hemoroidy, mają prostatę itd. A to tak samo jakby mówić, że ktoś ma nogę, cierpi na rękę itd. 🙂 To po prostu określenie narządów, a nie choroby.

  2. Ula pisze:

    Na początek można na spokojnie spróbować maści na hemoroidy, każdy aptekarz coś poleci. To nic niezwykłego i wbrew pozorom bardzo częsta dolegliwość i bardzo bolesna. Lepiej więc uważać i jak najszybciej zacząć leczenie, a będzie dobrze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 4 =