Gastropatia, nazywana inaczej zapaleniem żołądka lub zapaleniem błony śluzowej żołądka, to choroba, która ma zazwyczaj typowe objawy. Jednak przebieg tego schorzenia może być różny i z reguły zależy od tego, co jest jego powodem.
Przyczyny gastropatii
Przyczyny gastropatii mogą być różne – podrażnienie żołądka może być wywołane przez nieprawidłowy tryb życia, niektóre leki lub zakażenie bakterią Helicobacter pyroli. W zależności od przyczyny i rodzaju objawów zapalenie żołądka często jest dzielone na ostre i przewlekłe. W przypadku ostrego zapalenia żołądka kłopoty pojawiają się najczęściej w wyniku niewłaściwych produktów żywnościowych. Chodzi głównie o te pokarmy, które podrażniają żołądek, tak jak mocna herbata, kawa czy alkohol. Ale dolegliwości mogą być wywoływane również przez trucizny znajdujące się w trujących grzybach lub zepsutym pożywieniu. Schorzenie to może być spowodowane również zakażeniem wirusowym – objawy takie jak wymioty bywają wywoływane przez wirusy grypy.
Przewlekłe zapalenie żołądka częściej spowodowane jest działalnością bakterii Helicobacter pyroli. To ona jest przyczyną zaniku błony śluzowej żołądka, co doprowadza do nadżerek, a także stanu zapalnego. W takim przypadku najczęściej konieczna jest nie tylko zmiana diety, by zmniejszyć objawy, ale także próba przyczynowego leczenia choroby. W dzisiejszych czasach test na obecność tej bakterii w organizmie może wykonać każdy – odpowiedni test można kupić samodzielnie w aptece. Jednak trzeba pamiętać, że pozytywny wynik nie oznacza jeszcze konieczności przeprowadzenia terapii antybiotykami. O ile bakteria nie namnoży się i nie spowoduje objawów, nie ma zazwyczaj konieczności jej likwidowania.
Objawy gastropatii
Objawy gastropatii, tak jak w przypadku innych chorób dotyczących przewodu pokarmowego, pojawiają się zazwyczaj po posiłku. Mogą to być bóle w okolicy serca, uczucie pełności czy po prostu niestrawność. Objawy mogą pojawiać się zarówno w dzień, jak i w nocy. Stosowanie leków na własną rękę nie jest wskazane, ponieważ w przypadku gastropatii możliwe jest całkowite wyleczenie choroby, a leczenie objawowe przeprowadzane jest tylko doraźnie. Najlepiej więc udać się do specjalisty, który po postawieniu diagnozy będzie mógł przeprowadzić właściwą terapię.
Leczenie gastropatii
Leczenie gasrtropatii jest zależne od jej przyczyn. W przypadku, gdy powód to niewłaściwa dieta, konieczna jest zmiana żywieniowych nawyków na takie, które będą mniej szkodzić żołądkowi (więcej o tym na http://gastryczne.pl/gastropatia). W sytuacji, gdy przyczyną jest zakażenie bakteryjne, konieczna bywa kuracja dwoma antybiotykami. Oprócz tego stosuje się odpowiednie leczenie objawowe – konieczne zwłaszcza w przypadku, gdy zanik błony śluzowej przyczynia się do niedoborów takich składników jak żelazo czy witamina B12. Bywa, że konieczne jest podanie tych pierwiastków dożylnie lub dojelitowo.
Konkretną kurację w przypadku gastropatii powinien ustalać lekarz. Może się ona różnić w zależności od tego, w jakim stopniu nastąpił zanik błony śluzowej żołądka oraz od tego, czy nastąpiły jakiekolwiek zmiany, takie jak nadżerki.
Bo ludzie mają jakąś przedziwną manierę, że nie chcą się diagnozować. Jaki to problem iść do lekarza? Dziadki chodzą co tydzień i nie mają kłopotów. A młodsi boją się iść, choć mają ból brzucha praktycznie bez powodów, a to może być nie tylko gastropatia, ale też wiele innych schorzeń, często znacznie groźniejszych.
Ale po co chodzić do lekarza, jak zwłaszcza lekarz pierwszego kontaktu to jest często śmiech na sali? Ja się spotkałem już z taką sytuacją, że nie wiedział co to jest gastropatia i pytał czy chodzi mi o gastroskopię! Poważnie, to nie jest żaden żart.