Trądzik różowaty jest chorobą, którą ciężko wyleczyć, nie wiadomo do końca przez co jest powodowana, chociaż istnieje kilka teorii na ten temat. Czym leczyć trądzik różowaty? Leczenie tej odmiany trądziku wymaga wiele czasu i cierpliwości, zalecane jest więc na początku wybranie się do dobrego dermatologa. Pomoże on w zrozumieniu zmiany powstałej na naszej skórze i dobierze odpowiedni sposób jej eliminacji. Najczęściej przepisywane przez lekarzy są: antybiotyki, mające na celu redukcje stanów zapalnych oraz retinoidy i kwasy posiadające właściwości antybakteryjne.
Czy da się pozbyć trądziku różowatego w domowych warunkach?
Dopóki problem, który nas dotyczy nie jest duży, a zmiany na skórze są niewielkie można próbować pozbyć się trądziku różowatego samodzielnie. Istotna w tym przypadku jest odpowiednia, jak najbardziej delikatna pielęgnacja. O ile trądzik nie ma podłoża genetycznego bądź hormonalnego, można spróbować kosmetyków, które pomogą nam go pokonać.
Jest wiele opinii o tym, jaka dbałość o cerę jest odpowiednia dla tego typu przypadłości. Pamiętajmy, że każda twarz może reagować inaczej na daną substancję, więc musimy na własnej skórze przekonać się co będzie dla nas najlepsze. Oprócz pielęgnacji o której zaraz będzie mowa, ważne jest nieinwazyjne działanie na naszą twarz, niepocieranie jej, nieużywanie gąbek czy szczoteczek do czyszczenia, ponieważ mogą wywoływać one dodatkowe podrażnienia. Skóra z trądzikiem różowatym ma uszkodzoną barierę naskórkową, zatem nieprawidłowe dbanie o siebie tylko pogarsza jej stan.
Pielęgnacja
Poniżej przedstawione są odpowiednie kroki pielęgnacji twarzy dotkniętej chorobą, czyli czym leczyć trądzik różowaty?
Krok 1: Mycie skóry – Najlepiej myć cerę raz dziennie odpowiednimi preparatami pozbawionymi jakichkolwiek substancji drażniących, przystosowanymi dla cery wrażliwej,
o odpowiednim PH (5-5,5). Produkty do mycia powinny być bezzapachowe i nie powinny zawierać alkoholu etylowego i SLS-ów, które mogą również prowadzić do niechcianych podrażnień i powstawania rumienia. By osuszyć twarz lepiej stosować papierowe ręczniki zamiast tych tradycyjnych, będą one delikatniejsze.
Krok 2: Używanie serum – U wielu osób sprawdza się serum z witaminą C lub z jej pochodnymi, które są lepiej tolerowane przez skórę.
Krok 3: Używanie łagodnego kremu – Jeżeli mimo zaleceń nie wybierzemy się do dermatologa warto poszukać kremu w aptece bądź w gabinecie medycyny estetycznej. Tam będzie można liczyć na fachową poradę i pomoc w wyborze produktu. Ważne jest zwracanie uwagi na skład, szukajmy w kremie retinolu oraz innych witamin i olejków roślinnych (składniki
te mają silne właściwości nawilżające). Dobrze sprawdzą się także wyciągi roślinne, na przykład wyciąg z zielonej herbaty, pomagający utrzymać właściwe PH.
Krok 4: Stosowanie kremu z filtrem – Promieniowanie słoneczne szkodzi każdej cerze, a w szczególności tej jasnej, wrażliwej i z trądzikiem różowatym. Obowiązkowe jest więc stosowanie kremu z wysokim filtrem przez cały rok, nie tylko w letnie, upalne dni. Do skóry z problemami powinno się używać filtru mineralnego, który nie wnika do środka i tylko odbija promienie jak lustro. Unikajmy filtrów chemicznych! Mogą tylko zaszkodzić i pogorszyć zmiany trądzikowe.
Krok 5: Makijaż – Do makijażu równie dobrze jest stosować produkty mineralne. Są one dla ludzi dotkniętych chorobą skóry przyjazne i bezpieczne. Jest wiele firm oferujących podkłady, pudry. cienie i wiele innych kosmetyków tego typu. Mają one prosty skład, są stworzone z naturalnych składników i nie zawierają chemii. Istnieją zarówno polskie marki produkujące minerały, jak i te zagraniczne. Mamy coraz większy wybór na rynku kosmetyków, które przystosowane są do cer trądzikowych. Najważniejsze jest to, że większość z nich zawiera filtry przeciwsłoneczne, więc od razu możemy połączyć nasz codzienny makijaż z punktem 4, czyli ochroną przed słońcem.
Do wyleczenia trądziku różowatego mogą przyczynić się również czynniki takie jak:
– Wprowadzenie odpowiedniej diety bogatej w nienasycone kwasy tłuszczowe omega- 3 oraz witaminy A, C i E
– Unikanie alkoholu i kofeiny oraz pikantnych potraw
– Ograniczenie stresu
– Unikanie wizyt w saunie i nadmiernego wysiłku fizycznego