Choroby reumatyczne – co to jest reumatyzm?

Choroby reumatyczne to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych Polaków. Niestety, dotyka on coraz młodsze osoby, niemniej szczyt zachorowalności przypada w wieku starszym oraz podeszłym. Reumatyzm jest potoczną klasyfikacją i określeniem tych schorzeń, których, według różnych źródeł, występuje blisko 200. Charakteryzują się one występowaniem przewlekłych stanów i zmian zapalnych w obrębie tkanki łącznej, szczególnie zaś stawów.

Choroby reumatologiczne mogą mieć zróżnicowane podłoże. Są to zarówno schorzenia układowe, jak i zwyrodnieniowe. Zaklasyfikowane w ten sposób mogą zostać także niektóre procesy nowotworowe. Stąd też określenie reumatyzm jest wyjątkowe szerokie i niejednoznaczne. Stosowane jest jednak dla skutecznego nakierowania sposobu postępowania z chorobą.

Przyczyny reumatyzmu

Z tej przyczyny, naturalnie niejednoznaczne jest określenie przyczyn chorób reumatologicznych. Lekarze nie potrafią wskazać konkretnego powodu, dla którego powstaje schorzenie. Najczęściej zwraca się uwagę na dwa czynniki – środowiskowy oraz genetyczny. Z całą pewnością szczególnie ostrożne i uważne powinny być osoby, których bliscy również chorują bądź chorowali. Ryzyko zachorowania wówczas wzrasta. Odpowiednio szybko wdrożone leczenie pozwoli zahamować i złagodzić skutki problemu. Inne przyczyny reumatyzmu mają ścisłe powiązanie z naszym stylem życia. Brak ruchu, niewłaściwa dieta czy przepracowanie mogą powodować stany zapalne stawów, które nieleczone mogą przybierać formę przewlekłą.

Zobacz też: http://ortopedico.pl/choroby-uogolnione/reumatoidalne-zapalenie-stawow/

Objawy reumatyzmu

Objawy chorób reumatologicznych są niejednoznaczne i niespecyficzne. Zaalarmować powinien nas każdy przewlekły stan bólowy – niezależnie od tego, czy dotyczy on nadgarstka czy też kręgosłupa. Pewną wskazówką mogą być także niewłaściwe wyniki badań krwi. W przypadku zmian reumatycznych wzrasta zwłaszcza współczynnik Odczynu Biernackiego. Niemniej, jego podwyższona wartość – podobnie jak w przypadku przewlekłego bólu – może sygnalizować także mnóstwo innych schorzeń.

Leczenie reumatyzmu

Choroby reumatyczne są nieuleczalne. Można z nimi natomiast żyć i cieszyć się nawet dość dużym komfortem fizycznym – warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie i rozpoczęcie leczenia. Leczenie reumatyzmu zależy od rozpoznania konkretnej jednostki chorobowej. Inny schemat działania oraz dobór leków zostanie wdrożony w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, inny zaś w sytuacji tocznia rumieniowatego. Należy przy tym pamiętać, że medykamenty mogą powodować skutki uboczne, szczególnie w odniesieniu do układu pokarmowego.

Uzupełnieniem leczenia farmakologicznego jest zastosowanie terapii zabiegowej. Szczególnie dobre efekty przynosi kinezyterapia. Ta grupa specyficznych ćwiczeń czynnych oraz biernych powoduje zastopowanie rozwoju choroby, przynosi także ulgę w dolegliwościach. Stosowana może być zarówno w ośrodkach rehabilitacyjnych, jak i podczas turnusów sanatoryjnych w uzdrowiskach. Działanie uśmierzające mają także masaże – klasyczny oraz wodny. Wszelkie propozycje leczenia powinny być konsultowane i wprowadzane w porozumieniu ze specjalistą reumatologiem.

3 replies on “Choroby reumatyczne – co to jest reumatyzm?”

  1. Ormo pisze:

    Moja babcia miała reumatyzm i powiem wam, że ja nigdy mieć nie będę, bo pamiętam jakie miała kłopoty z chodzeniem. Cała rodzina to widziała, więc wszyscy wiedzieli jak zapobiegać reumatyzmowi i co robić żeby nigdy na tą straszną chorobę nikt z nas nie zachorował. I mam pewność, że tak właśnie będzie.

  2. Velo pisze:

    Chciałbym w to wierzyć, ale doświadczenie pokazuje, że możesz zapewniać wszystkich, a w rzeczywistości i tak kolejne pokolenia chorują na te same choroby. Przede wszystkim reumatyzm jest dziedziczny i już to sprawia, że jest duża szansa, że będziesz mieć kłopoty.

  3. Iwona pisze:

    Z naturalnych metod polecam korę cynamonową, owoc pieprzu jawajskiego oraz korzeń lukrecji gładkiej. Można je kupić osobno lub ekstrakty z tych rośliny znajdziesz w naturalnym preparacie Reumpapai.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 41 = 44