Szkarlatyna – choroba dzieci i dorosłych

Szkarlatyna – choroba dzieci i dorosłych
5 (100%) 3 votes

Jest kilka chorób, których przechorowanie w dzieciństwie redukuje możliwość ponownego zakażenia się w wieku dorosłym. Niestety, szkarlatyna do nich nie należy. To choroba, którą wywołują różne rodzaje bakterii paciorkowców. Ich mnogość jest ogromna, ponieważ bakterie te często mutują i zmieniają swą strukturę. To jeden z powodów, dla których zarażenia szkarlatyną powinny się wystrzegać nie tylko dzieci.

Drogi zakażenia szkarlatyną

Szkarlatyna jest chorobą bardzo łatwo rozprzestrzeniającą się drogą kropelkową. Oznacza to, że zarażamy się przez samo przebywanie w pobliżu osoby chorej. Zanim wystąpią pierwsze objawy szkarlatyny, chory przez około 2-5 dni przechodzi przez okres inkubacji. Oznacza to, że może wówczas zarażać, choć jeszcze nie czuje żadnych objawów chorobowych.

Niestety, nie ma innej możliwości uchronienia się przed chorobą, jak tylko unikanie skupisk ludzkich, w których choroba w ostatnim czasie wystąpiła. Szczepień na szkarlatynę nie stosuje się ze względu na zbyt dużą różnorodność szczepów bakterii wywołujących chorobę. W przypadku wystąpienia objawów szkarlatyny u jednego z domowników, należy pobrać wymazy z gardeł pozostałych domowników celem ustalenia nosicielstwa. Dzięki temu będzie można powstrzymać chorobę antybiotykami, zanim zdąży się rozwinąć.

szkarlatyna objawy

Szkarlatyna u dorosłych i szkarlatyna u dzieci

Mówi się często, że szkarlatyna jest chorobą wieku dziecięcego. Wynika to jednak głównie stąd, że to przeważnie w przedszkolu dzieci się nią zarażają. Wynika to z ich niskiej odporności i częstego przebywania w dużych skupiskach dzieci.

Szkarlatyna może jednak wystąpić u osoby w każdym wieku, nawet wielokrotnie. U dzieci często szkarlatyna ma nieco łagodniejszy przebieg i jeśli jest odpowiednio leczona, nie pozostawia powikłań. Dla dorosłych również nie powinna być chorobą niebezpieczną dla zdrowia, ale tylko wtedy, gdy zostanie szybko podjęte odpowiednie leczenie.

Objawy szkarlatyny

Początkowe objawy przypominają anginę – pojawia się uczucie ogólnego rozbicia, wysoka temperatura, silny ból gardła. W dość krótkim czasie po wystąpieniu tych objawów, pojawia się także charakterystyczna wysypka. Są to bardzo drobne, jasnoróżowe kropki, które nie powodują swędzenia. Wysypka jest szczególnie nasilona na twarzy, głównie na policzkach, omija jednak okolice ust i nosa.

Mogą się też pojawić charakterystyczne czerwone linie w zgięciach fałdów skórnych. Są one wynikiem pękania kruchych naczyń krwionośnych, z czasem ustępują i goją się. Pojawia się również obłożony białym nalotem język. Z czasem obłożenie ustępuje i język staje się malinowo czerwony – to cecha charakterystyczna, odróżniająca szkarlatynę od innych chorób, również przebiegających z gorączką, bólem gardła i wysypką.

Leczenie szkarlatyny

Płonicę leczy się za pomocą antybiotyków, najczęściej z grupy penicylin. Bardzo ważne jest też odpowiednie żywienie pacjenta przez czas trwania choroby, czyli około 10 dni.

Z uwagi na silny ból gardła i obłożony język, zaleca się podawanie pokarmów o gładkiej, łatwej do przełykania konsystencji – zup, jogurtów, kaszek. Należy też nawadniać pacjenta z uwagi na wysoką gorączkę oraz możliwe wymioty. W leczeniu stosuje się również doraźne leki przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe, które nieco łagodzą objawy choroby.

Pełne wyleczenie zajmuje tak długo, jak długo należy zażywać antybiotyk. Po wyleczeniu należy jednak udać się na wizytę kontrolną do lekarza, aby upewnić się, czy nie ma ryzyka powikłań po chorobie, na przykład w postaci gorączki reumatycznej, zapalenia ucha czy zapalenia stawów.

Artykuł powstał dzięki współpracy z https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/szkarlatyna/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 2 =