Jakie są objawy rzeżączki?

Jakie są objawy rzeżączki?
5 (100%) 2 votes

Rzeżączka należy do bardzo powszechnie występujących chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową. Choroba ta jest wywoływana przez bakterie, które dostają się do organizmu poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą. Zdarzają się również sytuacje, w których rzeżączka powstaje w wyniku korzystania z publicznych toalet lub braku odpowiedniej higieny. Rzeżączka jest chorobą przenoszoną najczęściej drogą płciową. Można się również zarazić się podczas kontaktu ustnego lub analnego z osobą zarażoną. Warto także mieć świadomość, że noworodki są również narażone na rzeżączkę. Ta choroba jest wówczas przenoszona podczas porodu, co z kolei może powodować zakażenie tkanki ocznej.

Najważniejszą przyczyną występowania rzeżączki jest kontakt seksualny z partnerami zarażonymi tą chorobą. Również używanie tych samych przedmiotów codziennej higieny może powodować zakażenie rzeżączką. Bardzo często bywa tak, że osoby chorujące na rzeżączkę nie zdają sobie sprawy z tego, że zostali zakażeni. Często nie zwracają oni uwagi na pierwsze objawy, co w skrajnych przypadkach kończy się niestety całkowitą bezpłodnością. Ludzie zarażeni rzeżączką często nie rozpoznają choroby, ponieważ rzeżączka objawy ma stosunkowo mylące i niejednoznaczne. Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się zaledwie kilka dni po zakażeniu. U mężczyzn charakterystyczne objawy pojawiają się znacznie szybciej niż u kobiet. Rzeżączka objawia się bowiem u mężczyzn bólem i pieczeniem cewki moczowej oraz ropnymi wydzielinami. U kobiet najcięższe stadium infekcji może wiązać się z innymi dolegliwościami. W rezultacie kobiety zgłaszają się do lekarza tylko wtedy, gdy rzeżączka osiąga stan przewlekły. Ignorowanie objawów rzeżączki i brak leczenia może prowadzić do infekcji całego układu moczowo-płciowego, artretyzmu, bezpłodności, zapalenia gruczołu krokowego oraz zapalenia opon mózgowych. Rzeżączka może również wpływać na inne obszary ludzkiego ciała. W rozpoznawaniu tej choroby ważne jest badanie na rzeżączkę. W tym celu wykonuje się specjalny test na rzeżączkę.

W tym celu pobierany jest wymaz z pochwy, cewki moczowej, szyjki macicy lub gardła i odbytu. Ta metoda jest częściej stosowana u mężczyzn. Pochwowy wymaz pobrany od kobiety jest badany pod kątem hodowli bakteryjnych. Jak leczyć tę chorobę? W przypadku objawów rzeżączki należy udać się do lekarza, który po rozpoznaniu skieruje pacjenta na leczenie farmakologiczne. Takie rzeżączka leczenie wykonywane różnymi antybiotykami. Należy jednak pamiętać, że samoleczenie może prowadzić do przewlekłego zakażenia i powikłań. Czy można tę chorobę całkowicie wyleczyć? Możliwe jest całkowite wyleczenie rzeżączki. W związku z tym wystarczy jedynie prawidłowo postawiona diagnoza. Od razu można przystąpić do leczenia tego schorzenia za pomocą dostępnych antybiotyków w aptece antybiotyków, które przepisze nam specjalista. Po upływie co najmniej trzech dni od zakończenia leczenia pacjent powinien przejść test bakteryjny, aby ostatecznie potwierdzić wyleczenie się z tej choroby.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 3 =