Objawy mycoplasmy

Objawy mycoplasmy
5 (100%) 5 votes

Zakażenie Mycoplasma, czyli niezwykle małymi bakteriami pozbawionymi ściany komórkowej, może wywołać u człowieka wiele zróżnicowanych i zwykle bardzo nieprzyjemnych skutków. Z tego właśnie względu warto dowiedzieć się nieco więcej o tym, jak rozpoznać obecność tego złowrogiego mikroorganizmu.

Jeden ze szczepów bakterii wywołuje tak zwane atypowe zapalenie płuc. Pojawia się ono najczęściej u małych dzieci. Przebieg choroby nie jest na szczęście bardzo agresywny i wiąże się z objawami takimi jak podwyższona temperatura ciała, kaszel, bóle głowy oraz apatia.

Mycoplasma niekiedy zaburza też funkcjonowanie układu pokarmowego, prowadząc do biegunek i nudności a także układu krążenia, co uwidacznia się w postaci niedokrwistości hemolitycznej. W skrajnych przypadkach rezultatem zakażenia staje się niebezpieczne dla organizmu zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Wyżej opisane problemy wbrew pozorom stanowią jednak wyłącznie preludium do właściwych zdolności destrukcyjnych szkodliwego patogenu. Prawdziwym zagrożeniem zdaje się być przede wszystkim szczep genitalium, dla którego cel ataku stanowi układ moczowo-płciowy. Dopiero tam widać, do czego zdolna jest Mycoplasma. Objawy infekcji początkowo są dość ciężkie do zauważenia. Pierwsze z nich pojawiają się zwykle po upływie kilku tygodni.

Objawy Mycoplasma u kobiet

U kobiet można wyróżnić symptomy takie jak świąd i pieczenie pochwy, plamienie z pochwy bądź też krwawienie między miesiączkami. Upławy spowodowane obecnością bakterii są zwykle wyjątkowo obfite i w związku z tym trudne do zignorowania. Ważna jest szybka reakcja, ponieważ nieleczona infekcja pochwy stopniowo rozwija się, wywołując w końcu zapalenie cewki moczowej. Fakt ten sygnalizowany jest przez ból podbrzusza, nieprzyjemne parcie na pęcherz oraz pieczenie cewki moczowej. Jeśli w porę nie poddamy się terapii to choroba będzie rozwijać się dalej, zajmując swym zasięgiem jajniki i jajowody a także błonę otrzewną. Komplikacje takie wiążą się z ryzykiem ciąży pozamacicznej, poronień a nawet bezpłodności.

Mycoplasma objawy u mężczyzn

Oczywiście to nie tylko płci pięknej zagraża Mycoplasma. Objawy u mężczyzn obejmują między innymi bolesny wzwód i powiększone jądra. Te pierwsze symptomy mogą świadczyć o postępującym zapaleniu nadjądrza bądź gruczołu krokowego. Szczypanie w cewce moczowej oraz krew w moczu u mężczyzny wskazują z kolei na schorzenie znane jako zapalenie błony śluzowej cewki moczowej. Często oznaki przypominają te występujące w przebiegu chlamydiozy. Można tu wymienić zwłaszcza wodnisty, ropny lub śluzowy wyciek z cewki moczowej połączony z bólem odczuwanym w czasie oddawania moczu. Naszą uwagę mogą też zwrócić nieco mniej specyficzne, choć równie istotne sygnały, których przyczynę stanowi Mycoplasma. Objawy choroby to w tym przypadku skurcze w dole brzucha a także powiększone węzły chłonne w pachwinie. Tak jak u kobiet ostateczną konsekwencją nieleczenia zakażenia staje się zazwyczaj bezpłodność (więcej o objawach dowiesz się na http://dobrywenerolog.pl/mycoplasma/objawy-mycoplasmy-genitalium/).

Warto wspomnieć, że u przedstawicieli obu płci infekcja może przebiegać zupełnie bezobjawowo, co wbrew podpowiedziom zdrowego rozsądku stanowi dla pacjenta najgorszy możliwy scenariusz. W takiej odmianie choroby patogeny stopniowo upośledzają bowiem funkcjonowanie narządów wewnętrznych a choć nieświadomość tego procesu pozwala na uniknięcie bólu, równocześnie minimalizuje prawdopodobieństwo dostatecznie wczesnego wykrycia problemu.

Jak widać wachlarz konsekwencji wywołanych obecnością Mycoplasmy w organizmie ludzkim jest równie rozłożysty, co zatrważający, toteż z pewnością nie powinniśmy bagatelizować możliwości tej niewielkiej bakterii. Jeśli zauważymy u siebie którykolwiek z wymienionych objawów, należy jak najszybciej wykonać odpowiednie testy, ponieważ tylko natychmiastowe rozpoczęcie terapii da nam szansę na całkowity powrót do zdrowia.

5 replies on “Objawy mycoplasmy”

 1. Lola napisał(a):

  „Mycoplasma niekiedy zaburza też funkcjonowanie układu pokarmowego, prowadząc do biegunek i nudności a także układu krążenia, co uwidacznia się w postaci niedokrwistości hemolitycznej. W skrajnych przypadkach rezultatem zakażenia staje się niebezpieczne dla organizmu zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.”

  Straszne, nie no lepiej iść do lekarza w takim razie, nie ma żartów.

  • Róża napisał(a):

   Nie trzeba od razu iść do lekarza. Ja zrobiłam test z drwenerolog.pl i potem poszłam do lekarza, jak już wiedziałam, że jestem chora.

 2. Mariola napisał(a):

  A jak się można zarazić tym świństwem?

 3. Lula napisał(a):

  Ekstra że sa takie wpisy które zbierają najważniejsze info. Bardzo fajnie, mam nadzieje ze opiszecie tak wszytskie choroby!

 4. Magda napisał(a):

  masakra powiem wam jak tak czytam to mam wrazenie ze te choroby weneryczne sa bardzo bardzo niebezpieczne oby nic mi takiego sie nie przydarzylo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 2