Kłykciny kończyste – czy da się je wyleczyć?

Wśród wielu powikłań i objawów, jakie może spowodować wirus HPV są bardziej i mniej groźne dla zdrowia. Wśród tych groźnych wymienia się możliwość zwielokrotnienia ryzyka raka szyjki macicy przez niektóre ze stu odmian tego patogenu. Innym objawem obecności wirusa HPV są kłykciny kończyste, czyli wyrostki w okolicach intymnych – na wargach sromowych, żołędzi penisa, w okolicach odbytu. Ich pojawienie się nie jest objawem nowotworu, jednak potrafi utrudnić życie. Są bardzo nieestetyczne, a jeśli urosną do dużych rozmiarów, przeszkadzają i są wyczuwalne. Dlatego też, a także ze względu na powszechność występowania tego wirusa, dobrze jest zapoznać się z czynnikami ryzyka i odpowiednimi sposobami postępowania w razie zauważenia niepokojących objawów u siebie lub partnera.

Skąd biorą się kłykciny kończyste?

Do zakażenia wirusem HPV w większości przypadków dochodzi poprzez stosunek seksualny. Kobiety chorują tak samo często jak mężczyźni, a obecność wirusa da się stwierdzić jedynie wykonując test na HPV. Tylko niektóre z odmian wirusa – o niskim ryzyku – odpowiadają za powstawanie brodawek. Wirus brodawczaka ludzkiego jest bardzo powszechny i dotyka wiele osób aktywnych seksualnie. Jednak około połowa zakażeń przebiega bezobjawowo, dlatego można zarazić się od partnera, który nawet nie wie, że jest nosicielem wirusa brodawczaka ludzkiego.

Przy zakażeniu się jedną z odmian wirusa ma miejsce kilkudniowy okres rozwoju wirusa, a następnie jego obecność objawia się poprzez różowe lub białe, kalafiorowate wykwity na narządach płciowych. Trudno pomylić brodawki płciowe, czyli kłykciny kończyste, z czymkolwiek innym – łatwo można też rozpoznać je u partnera, po prostu patrząc na jego genitalia. Wirus jest mocno zaraźliwy, więc ryzyko współżycia z zakażoną osobą także jest spore.

Czytaj także: Choroby weneryczne na e-wenerolog.pl

Jak pozbyć się kłykcin?

Niestety, wirus HPV który raz dostanie się do organizmu zostaje już w nim. Można wprawdzie wyciszyć objawy, jednak nigdy nie będzie to całkowite usunięcie wirusa i pozbycie się problemu. W przypadku jego odmian niedających objawów nie stanowi to ogromnego problemu – zresztą, procent zarażeń jest bardzo duży – jednak gorzej sprawa ma się z wirusami powodującymi kłykciny kończyste. W przypadku ich zauważenia należy przede wszystkim wykonać u lekarza (lub za pomocą kupionego w aptece zestawu pobraniowego) test na HPV. Gdy okaże się, że wirus bytuje w organizmie, istnieje kilka sposób na usunięcie objawów.

test na hpvStosuje się między innymi krioterapię za pomocą ciekłego azotu – polega ona na zamrażaniu brodawek, które następnie odpadają. Można także leczyć je za pomocą elektrokoagulacji, a także przez stosowanie lasera albo operację chirurgiczną. Możliwe są także mniej inwazyjne metody – istnieją specjalne kremy i maści, niestety ich stosowanie trwa bardzo długo. Kłykciny mają tendencję do nawracania i odnawiania się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =