Domowe sposoby na zaparcia

Domowe sposoby na zaparcia
5 (100%) 4 votes

W walce z zaparciami nie powinno się od razu sięgać po środki farmakologiczne, gdyż leki te na dłuższą metę nie są w stanie usunąć problemu. Poza tym środki te mogą być brane tylko przez krótki okres czasu, czyli maksymalnie przez kilka dni. Badania naukowe udowodniły również, że środki te zażywane w nadmiarze, mogą prowadzić do „rozleniwienia jelit” i w konsekwencji same mogą być powodem zaparć. Oprócz tego, na skutek ich nadużywania w organizmie, mogą powstać poważne niedobory ważnych dla naszego zdrowia pierwiastków, takich jak wapń,  magnez, czy potas

W większości przypadków problemy z wypróżnianiem można z powodzeniem rozwiązać stosując domowe sposoby na zaparcia.

Jak pozbyć się zaparć?

Przed zastosowaniem którejś z dostępnych domowych metod powinniśmy najpierw zapoznać się z  przyczynami prowadzącymi do występowania tej dolegliwości, gdyż pozwoli nam to w prostszy sposób zastosować działania profilaktyczne i sprawić, że kłopot ten nie powróci.

Przeważnie najważniejszymi powodami prowadzącymi do problemów z zaparciami jest  zła dieta i  siedzący tryb życia. Pokazuje to wyraźnie, że aby dobrze walczyć z tym kłopotem, powinno się przede wszystkim regularnie uprawiać sport, a także zmienić swój jadłospis.

Jaka dieta na zaparcia?

Osoby mające problem z zaparciami powinny przede wszystkim postawić na zmianę nawyków żywieniowych. Po pierwsze należy zadbać o to, aby w jadłospisie obecne były co najmniej trzy porcje warzyw i owoców. Najlepiej wybierać w tym przypadku warzywa i owoce najbardziej bogate w błonnik, gdyż jest on świetną substancją, która idealnie wpływa na poprawienie pracy jelit. Z owoców najlepiej sprawdzą się jabłka, śliwki, brzoskwinie, banany, lub też inne owoce.

Bardzo ważne jest także zadbanie o regularność codziennych posiłków. Należy tak rozplanować jedzenie, aby zawsze w ciągu dnia zjeść pięć mniejszych posiłków, gdyż dzięki temu organizm jest w stanie lepiej trawić dostarczone mu pożywienie, a to zapobiega powstawaniu zaparć.

Jedząc, trzeba koniecznie powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs. Dzięki temu pożywienie, które trafia do żołądka będzie bardziej rozdrobnione i przez to szybciej trawione w organizmie.

Powinno się też przed każdym posiłkiem pić miksturę przyrządzoną z łyżeczki octu jabłkowego rozpuszczonej w pół szklanki wody.

W naszym menu muszą być obecne również fermentowane produkty nabiałowe takie jak jogurt, czy kefir, gdyż dzięki żywym kulturom bakterii usprawniają one pracę jelit.

Uprawianie sportu a zaparcia

Osoby cierpiące na zaparcia powinny też codziennie motywować się do uprawiania aktywności fizycznej. Można pójść na basen, lub na siłownię, a także na aerobik, bądź codziennie pójść na długi spacer.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *