Domowe sposoby na zaparcia

Domowe sposoby na zaparcia
5 (100%) 4 votes

W walce z zaparciami nie powinno się od razu sięgać po środki farmakologiczne, gdyż leki te na dłuższą metę nie są w stanie usunąć problemu. Poza tym środki te mogą być brane tylko przez krótki okres czasu, czyli maksymalnie przez kilka dni. Badania naukowe udowodniły również, że środki te zażywane w nadmiarze, mogą prowadzić do „rozleniwienia jelit” i w konsekwencji same mogą być powodem zaparć. Oprócz tego, na skutek ich nadużywania w organizmie, mogą powstać poważne niedobory ważnych dla naszego zdrowia pierwiastków, takich jak wapń,  magnez, czy potas

W większości przypadków problemy z wypróżnianiem można z powodzeniem rozwiązać stosując domowe sposoby na zaparcia.

Jak pozbyć się zaparć?

Przed zastosowaniem którejś z dostępnych domowych metod powinniśmy najpierw zapoznać się z  przyczynami prowadzącymi do występowania tej dolegliwości, gdyż pozwoli nam to w prostszy sposób zastosować działania profilaktyczne i sprawić, że kłopot ten nie powróci.

Przeważnie najważniejszymi powodami prowadzącymi do problemów z zaparciami jest  zła dieta i  siedzący tryb życia. Pokazuje to wyraźnie, że aby dobrze walczyć z tym kłopotem, powinno się przede wszystkim regularnie uprawiać sport, a także zmienić swój jadłospis.

Jaka dieta na zaparcia?

Osoby mające problem z zaparciami powinny przede wszystkim postawić na zmianę nawyków żywieniowych. Po pierwsze należy zadbać o to, aby w jadłospisie obecne były co najmniej trzy porcje warzyw i owoców. Najlepiej wybierać w tym przypadku warzywa i owoce najbardziej bogate w błonnik, gdyż jest on świetną substancją, która idealnie wpływa na poprawienie pracy jelit. Z owoców najlepiej sprawdzą się jabłka, śliwki, brzoskwinie, banany, lub też inne owoce.

Bardzo ważne jest także zadbanie o regularność codziennych posiłków. Należy tak rozplanować jedzenie, aby zawsze w ciągu dnia zjeść pięć mniejszych posiłków, gdyż dzięki temu organizm jest w stanie lepiej trawić dostarczone mu pożywienie, a to zapobiega powstawaniu zaparć.

Jedząc, trzeba koniecznie powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs. Dzięki temu pożywienie, które trafia do żołądka będzie bardziej rozdrobnione i przez to szybciej trawione w organizmie.

Powinno się też przed każdym posiłkiem pić miksturę przyrządzoną z łyżeczki octu jabłkowego rozpuszczonej w pół szklanki wody.

W naszym menu muszą być obecne również fermentowane produkty nabiałowe takie jak jogurt, czy kefir, gdyż dzięki żywym kulturom bakterii usprawniają one pracę jelit.

Uprawianie sportu a zaparcia

Osoby cierpiące na zaparcia powinny też codziennie motywować się do uprawiania aktywności fizycznej. Można pójść na basen, lub na siłownię, a także na aerobik, bądź codziennie pójść na długi spacer.

One reply

  1. H napisał(a):

    Domowe sposoby na zaparcia to podobno picie soku z kiszonej kapusty, ale na mnie to wcale nie działa. Za to jak tylko napiję się coli zero to jestem tak przeczyszczony, że dziękuję Bogu za ten napój szatana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

53 − = 46