Domowe sposoby na haluksy

Domowe sposoby na haluksy
5 (100%) 8 vote[s]

Haluksy to deformacja palucha stopy, która wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi objawami, takimi jak ból i stany zapalne. Zmiana kształtu stopy utrudnia znalezienie wygodnego obuwia i w zaawansowanym stadium staje się bardzo dokuczliwa.

Jak pozbyć się haluksów? Przede wszystkim nie można dopuścić, żeby dolegliwość w pełni się rozwinęła, ponieważ w takim przypadku pozostaje jedynie zabieg chirurgiczny. Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka wystąpienia haluksów, powinny zatroszczyć się również o profilaktykę.

Na swoje stopy powinny w szczególny sposób uważać osoby, których krewni mają problemy z haluksami, ponieważ na pojawienie się tej nieprzyjemnej dolegliwości wpływają czynniki genetyczne. Tryb życia również jednak nie pozostaje bez znaczenia. O swoje stopy muszą zatroszczyć się osoby, które wykonują pracę w pozycji stojącej raz kobiety noszące buty na wysokim obcasie. Haluksom sprzyja także nadwaga, która powoduje dodatkowe obciążenie dla stóp. Dlatego w przypadku pojawienia się objawów warto zatroszczyć się o zrzucenie zbędnych kilogramów. Odchudzanie trzeba wspomagać aktywnością fizyczną, jednak trzeba wybierać dyscypliny, które są bezpieczne dla stóp, czyli na przykład pływanie.

Najlepszy domowy sposób na haluksy to gimnastyka stóp. Mocne mięśnie pomogą utrzymać zmiany w ryzach. Jakie ćwiczenia należy wykonywać? Można sięgnąć po zestawy przygotowane dla osób cierpiących na płaskostopie, ponieważ ta wada również zwiększa ryzyko rozwoju haluksów. Są to stosunkowo proste ćwiczenia polegające na chodzeniu na palcach lub podnoszeniu różnych przedmiotów z podłogi przy pomocy stóp. Zaleca się także chodzenie na krawędziach stóp, czy odchylanie dużego palca od palca sąsiadującego.

Po dniu w niewygodnym obuwiu na obcasie należy zmienić buty na wygodniejsze. Wysokie szpilki najlepiej zarezerwować jedynie na wyjątkowe okazje. Jeśli to możliwe, warto od czasu do czasu również pochodzić boso, co przyniesie prawdziwą ulgę zmęczonym stopom.

Niestety w niektórych przypadkach domowe sposoby na haluksy nie przynoszą efektów. Jeśli powstawanie zmian jest uwarunkowane genetycznie, konieczne może okazać się sięgnięcie po dodatkowe środki w postaci wkładek i aparatów korekcyjnych. Wybór takich akcesoriów jest naprawdę duży. Mają postać wkładek do butów, które można nosić na co dzień, a także urządzeń do korekcji zakładanych na noc.

W przypadku zaawansowanych zmian, które powodują silny ból, jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzenie operacji usunięcia haluksów. Dlatego lepiej nie ignorować tego problemu i zadbać o swoje stopy. Wygodne buty oraz systematyczne ćwiczenia wzmacniające mięśnie pomogą uniknąć rozwoju tej wyjątkowo nieprzyjemnej choroby oraz mogą zatrzymać jej postępy.

One reply

  1. Egon pisze:

    Domowe sposoby na haluksy, które mogę polecić to przede wszystkim chodzenie bez butów i kapci w domu. Wciąż wiele osób używa kapci na sztywnej albo usztywnionej podeszwie. To najgorsze co można zrobić. Przez to właśnie stopa się deformuje, ale też osłabia, bo to jest dalekie od naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

33 − 26 =